- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(CPS500NBP)
Controls/Indicators
| Status Indicators |
|
Environmental Conditions
| Maximum Operating Temperature | 40°C |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
General Information
| Product Type | Surge Suppressor/Protector |
| Manufacturer Part Number | CPS500NBP |
| Manufacturer Website Address | http://www.cyberpower.com/au |
| Manufacturer | CyberPower Systems, Inc |
| Product Model | CPS500NBP |
| Product Name | Mobile CPS500NBP 500J 1-Outlet Surge Suppressor |
| Brand Name | CyberPower |
Power Description
| Surge Energy Rating | 500 J |
| Maximum Line Current | 15 A |
Technical Information
| Plug/Connector Type | IEC 320-C5 |
| IEC 320-C7 |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 181.4 g |
| Height | 38.1 mm |
| Width | 120.7 mm |
| Depth | 31.8 mm |
| Power Cord/Cable Length | 12.7 cm |
| Product Color | Black |
| SKU | CPS500NBP |
| Barcode # | 4712364142086 |
| Brand | CYBERPOWER |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





