Key Features
- Suitable for High power applications
- Universal fit in any IEC receptacles
- Multi region approved with regional input sockets
- Offers flexibility in setup and usage for larger installations
- Compliant with safety and performance standards
Description
AP9887 is NetShelter range of Power Cord ensuring reliable power delivery and secure connections for your Rack PDUs and servers.
It is designed to handle a maximum line current of 16A, making it suitable for a variety of IT equipment.
The output and input connections are IEC C19 to C20. The cord length is 4.5m.
The Nominal Output Voltage is 230V.
Additionally, it is VDE certified, ensuring it meets high safety and performance standards.
×
(AP9887)
Specifications - AP9887
Overview
| Presentation | Rack PDU power cords for a variety of IT equipment. The output and input connections are C19 to C20. The cord length is 4.5m. The Nominal Output Voltage is 230V. |
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Product or component type | Power cord |
| Main Output Voltage | 230 V |
| Input Connection Type | IEC 60320 C20 |
| Cable length | 4.5 m |
| Number of cables | 1 |
Physical
| Colour | Black |
| Net weight | 1.59 kg |
| Mounting preference | No preference |
| Mounting mode | Not rack-mountable |
Input
| permissible voltage | 200…240 V |
| Input current limits | 16 A |
Output
| Max current draw | 16 A |
| Number of power socket outlets | 1 IEC 60320 C19 |
Conformance
| Product certifications | VDE |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 57.2 cm |
| Package 1 Width | 11.4 cm |
| Package 1 Length | 47 cm |
| Package 1 Weight | 1.82 kg |
| SKU |
AP9887 |
| Barcode # |
731304204138 |
| Brand |
APC |
| Shipping Weight |
1.8400kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Write a product review