Key Features
- Suitable for High power applications
- Universal fit in any IEC receptacles
- Multi region approved with regional input sockets
- Offers flexibility in setup and usage for compact installations
- Compliant with safety and performance standards
Description
AP9892 is NetShelter range of Power Cord ensuring reliable power delivery and secure connections for your Rack PDUs and servers.
It isdesigned to handle a maximum line current of 16A, making it suitable for various high-power applications.
It features IEC 60320 C19 outlet and an IEC 60320 C20 connector, allowing it to connect seamlessly with a wide range of power distribution units (PDUs) and equipment.
The cord has a length of 0.6 meters, providing flexibility in setup and usage, especially in compact installations.
Additionally, it is CE, EAC, and VDE certified ensuring it meets high safety and performance standards.
×
(AP9892)
Specifications - AP9892
Overview
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Product or component type | Power cord |
| Input Connection Type | IEC 60320 C20 |
| Cable length | 0.6 m |
| Number of cables | 1 |
Physical
| Colour | Black |
| Net weight | 0.16 kg |
| Mounting preference | No preference |
| Mounting mode | Not rack-mountable |
Output
| Number of power socket outlets | 1 IEC 60320 C19 |
| Power cable length | 0.6 m |
Conformance
| Product certifications | CE EAC VDE |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 5.1 cm |
| Package 1 Width | 10.2 cm |
| Package 1 Length | 20.3 cm |
| Package 1 Weight | 0.26 kg |
| SKU |
AP9892 |
| Barcode # |
731304217893 |
| Brand |
APC |
| Shipping Weight |
0.2400kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Write a product review