APC by Schneider Electric AP9920CS Battery Management Adapter - External - Blue, Grey
The APC Battery Management Adapter ensures your batteries are optimally charged and ready for use. This browser-accessible system combines battery monitoring and testing with individual boost charging for peak battery performance.
(AP9920CS)
Warranty
Miscellaneous
| Additional Information | Individual Battery Monitoring: Monitoring voltage and current ensures that individual batteries are ready for use and replaced only when necessary. Individual Battery Charging: Supplemental individual charging ensures each battery is fully charged and helps prevent premature aging due to over-charging. Battery Fault Detection: Monitors room and individual battery temperature changes for early detection of thermal runaway, shorted cells, open circuit, and bad battery. Fault Notification: Be notified of problems to ensure crucial situations are dealt with in a timely manner. Local LED Status: Four LEDs on the front panel indicate problems with batteries, charger, environment, or unit itself. |
| Package Contents | - Battery Management Adapter
- Installation Guide
|
| Compatibility | - VRLA or wet cell 2, 4, 8 or 12v Batteries
- Nickel-cadmium 1.2 or 2.4v Batteries
|
General Information
| Product Type | Battery Management Adapter |
| Manufacturer Part Number | AP9920CS |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com.au |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Model | AP9920CS |
| Product Name | Battery Management Adapter |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Technical Information
| Protocols | Telnet |
| SSH |
| Proprietary Slot Type | External |
| Management | Infrastructure Management |
| Data Logging |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 840 g |
| Height | 171 mm |
| Width | 86 mm |
| Depth | 83 mm |
| Product Color | Grey |
| Blue |
| SKU |
AP9920CS |
| Barcode # |
731304108382 |
| Brand |
APC |
| Shipping Weight |
0.8400kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Write a product review