- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(RBC8)
Environmental Conditions
| Maximum Operating Temperature | 40°C |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Package Contents |
|
| Compatibility |
APC UPS: |
Technical Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Hot Swappable | Yes |
| Output Voltage | 12 V DC |
| Battery Capacity | 7000 mAh |
| Battery Characteristics | Maintenance-free |
| Maximum Battery Life | 5 Year |
| Minimum Battery Life | 3 Year |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 11.34 kg |
| Height | 94 mm |
| Width | 260.1 mm |
| Depth | 150.9 mm |
| Product Color | Black |
General Information
| Product Type | Battery Unit |
| Manufacturer Part Number | RBC8 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com.au |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Replacement Battery Cartridge |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| SKU | RBC8 |
| Barcode # | 731304003304 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 10.9000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
CyberPower BPSE240V47AOA External Battery Pack - 9000 mAh - 240 V DC - Lead Acid
$2,987.00 $3,106.00






