- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(SYBT4)
Miscellaneous
| Additional Information |
|
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 90.72 kg |
| Height | 132.1 mm |
| Width | 431.8 mm |
| Depth | 711.2 mm |
| Product Color | Black |
Technical Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Hot Swappable | Yes |
| Battery Characteristics | Spill-proof/Maintenance-free |
| Maximum Battery Life | 6 Year |
| Minimum Battery Life | 4 Year |
General Information
| Product Type | Battery Unit |
| Manufacturer Part Number | SYBT4 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com.au |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Model | SYBT4 |
| Product Name | Symmetra PX Battery Module |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| SKU | SYBT4 |
| Barcode # | 731304238256 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 100.0000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






