- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(SYBTH4)
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Compatibility | MGE Galaxy 3500 UPS |
General Information
| Product Type | Battery Unit |
| Manufacturer Part Number | SYBTH4 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com.au |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Model | SYBTH4 |
| Product Name | UPS Battery Module |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 90.91 kg |
| Height | 132 mm |
| Width | 432 mm |
| Depth | 711 mm |
Technical Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Hot Swappable | Yes |
| Battery Characteristics | Spill-proof/Maintenance-free |
| Maximum Battery Life | 12 Year |
| Minimum Battery Life | 10 Year |
| SKU | SYBTH4 |
| Barcode # | 7330381524707 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 101.8200kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






