- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The ATEN DVI EDID Emulator is a convenient tool that ensures smooth viewing experience for any video installation. The EDID Emulator provides three flexible methods for selecting and switching between EDID Modes: Default Mode, Programming Mode, and Learning Mode. It comes with an easy-to-use EDID Wizard that allows users to quickly view, store and manage EDID settings.
Package Contents
- 1x VC060 DVI EDID Emulator with Programmer
- 1x RS-232 Configuration Cable
- 1x USB to DC Power Cord
- 1x User Instructions
(VC060-AT)
| Max. Video Resolution | WUXGA (1920 x 1200) |
| Data Rate | 2.25 Gbits |
| Connectors | |
| Power | 1 x DC Jack |
| Power Consumption | DC5V:0.13W:1BTU |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0 - 50 ºC |
| Storage Temperature | -20 - 60 ºC |
| Humidity | 0 - 80% RH, Non-Condensing |
| Physical Properties | |
| Housing | Metal |
| Weight | 0.15 kg ( 0.33 lb ) |
| Dimensions (L x W x H) | 7.90 x 7.86 x 2.45 cm (3.11 x 3.09 x 0.96 in.) |
| Carton Lot | 5 pcs |
| Video Input | |
| Interfaces | 1 x DVI-I Female (White) |
| Impedance | 100 ? |
| Video Output | |
| Interfaces | 1 x DVI-I Female (White) |
| Impedance | 100 ? |
| EDID Settings | EDID Mode: Default / Learn / Customized (EDID Wizard support) |
| Note | For some of rack mount products, please note that the standard physical dimensions of WxDxH are expressed using a LxWxH format. |
| SKU | VC060-AT |
| Barcode # | 4710423779242 |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 1.2300kg |
Manufacturer Warranty: 2 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





