- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
_x000D_
The Mini DisplayPort to HDMI Adapter allows you to connect a device with a Mini DisplayPort to a display with an HDMI connector._x000D_
_x000D_
The adapter is perfect for Mac series products, including MacBook, MacBook Pro, MacBook Air, Mac mini and Mac Pro._x000D_
_x000D_
_x000D_
_x000D_
_x000D_
Converts Mini DisplayPort signals to HDMI output_x000D_
Supports VGA, SVGA, XGA, SXGA, UXGA and resolutions up to 1920x1200(PC) / 1080p(HDTV)_x000D_
Supports Mac Products including MacBook, MacBook Pro, MacBook Air, Mac mini and Mac Pro_x000D_
Supports Dolby True HD and DTS HD Master Audio_x000D_
No software or driver installation needed_x000D_
Audio enabled_x000D_
DisplayPort 1.2a compliant_x000D_
_x000D_
Plug-n-Play_x000D_
No installation software or drivers required. The VC980 is the perfect solution for connecting Mini DisplayPort inputs to HDMI output displays.
(VC980-AT)
| Video Input | |
| Interfaces | 1 x Mini DisplayPort Male (White) |
| Video Output | |
| Interfaces | 1 x HDMI Type A Female (Black) |
| Video | |
| Max. Pixel Clock | 165 MHz |
| Max. Resolution | Up to 1920 x 1200 |
| Audio | |
| Output | 1 x HDMI Type A Female (Black) |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0 - 50 ºC |
| Storage Temperature | -20–60 ºC |
| Humidity | 0 - 80% RH, Non-Condensing |
| Physical Properties | |
| Housing | Plastic |
| Weight | 0.03 kg ( 0.07 lb ) |
| Dimensions (L x W x H) | 19.00 x 2.10 x 1.11 cm (7.48 x 0.83 x 0.44 in.) |
| Carton Lot | 40 pcs |
| Note | For some of rack mount products, please note that the standard physical dimensions of WxDxH are expressed using a LxWxH format. |
| SKU | VC980-AT |
| Barcode # | 672792003066 |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 0.0700kg |
| Shipping Width | 0.120m |
| Shipping Height | 0.040m |
| Shipping Length | 0.180m |
| Shipping Cubic | 0.000864000m3 |
Manufacturer Warranty: 12 Months Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





