- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

ATEN VC986 DisplayPort to 4K HDMI Active Adapter - Video Input: 1x DisplayPort Male (White) - Video Output: 1x HDMI Type A Female (Black) - Max. Pixel Clock: 297 MHz - Max. Resolution: 3840x2160@30Hz, 1920 x 1200@60Hz - Compliance: DP1.2a, HDMI (3D, Deep Color, 4K), HDCP 1.3 - Audio Output: 1x HDMI Type A Female (Black) - Housing: Plastic - 12 Months Limited Warranty
(VC986-AT)
Specifications
| Compatible/Used for | Video Converter |
| Product Type | DisplayPort to 4K HDMI Active Adapter |
| Warranty | 2 Years |
| Audio Output | 1 x HDMI Type A Female (Black) |
| Compatible Size | Max. 3840x2160@30Hz, 1920 x 1200@60Hz. |
| Compliance | DP1.2a, HDMI (3D, Deep Color, 4K), HDCP 1.3 |
| Dimensions (L x W x H) | 18.00 x 4.50 x 1.50 cm |
| Max. Pixel Clock | 297 MHz |
| Max. Resolution | 3840x2160@30Hz, 1920 x 1200@60Hz |
| Operating Humidity | 0 - 80% RH, Non-Condensing |
| Operating Temperature | 0 - 50 ºC |
| Storage Temperature | -20–60 ºC |
| Video Input | 1 x DisplayPort Male (White) |
| Video Output | 1 x HDMI Type A Female (Black) |
| Weight | 0.04 kg |
| SKU | VC986-AT |
| Barcode # | 672792006784 |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 0.0800kg |
| Shipping Width | 0.020m |
| Shipping Height | 0.210m |
| Shipping Length | 0.120m |
| Shipping Cubic | 0.000504000m3 |
Manufacturer Warranty: 12 Months Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





