You Might Want To Add
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

Choose the Reliable Multifunction Printing Solution
A great value and reliable small business printer, this multi function printer package lets you print, copy, scan and fax making Canon's MAXIFY MB5160 a winner for outstanding quality and longevity.
|
|
|
|
|
|---|---|---|---|
Increase output with easePrint with utmost efficiency with up to 2,500 black and white pages from MAXIFY's high capacity XL ink tanks from a 250 sheet paper tray. |
Always experience print qualityMAXIFY's anti-smudge waterproof inks achieve a print resolution of 600 x 1,200 DPI and scan up to 1200 DPI. |
Choose wired or wirelessWith both wired and wireless connectivity, print from all your devices without a router, from the Cloud, and scan directly to a network folder. |
Connect in the cloudMAXIFY Cloud Link lets you scan to email, link to Concur and print from Facebook, Flickr, Picasa, Photobucket, Twitter, Dropbox and Evernote*. |
|
|
|
|
|
|---|---|---|---|
Be confident with security lockdownInstall operation and setting restrictions and passwords to protect your confidential information and reduce paper costs. |
Communicate with confidenceAll your status and error information such as low ink is automatically sent to an admin email address. |
Enjoy easy ID ScanScan both sides of an ID card and conveniently print both images on a single side paper. |
Print AssistThis product is covered by Canon Print Assist. Get easy, step-by-step instructions to set up and use your printer. If you have a problem, you can contact the Print Assist team to help you solve your problem and be up and printing in no time. |
Canon MAXIFY MB5160 Multifunction Colour InkJet Wireless Printer + Duplex
Find out the Canon MAXIFY MB5160 Printer specifications and price below.
- This is a Multifunction InkJet Printer. The discounted list price of this printer is $259.33 including GST and avail free shipping Australia wide. Also Earn 259 Loyalty Points which can be redeemed against your next purchase.
- has print, copy, scan and fax functions .
- can print up to A4 paper size.
- has print speed of 24ipm in black and white, and has print speed of 15.5ipm in colour.
- supports USB 2.0, Wireless, Ethernet connectivity.
- has 250 sheets of paper tray capacity.
- has 80 sheets automatic document feeder (ADF) option.
- supports double sided (Duplex) printing option.
- uses PGI-2600 and PGI-2600XL series cartridges.
- has 12 Months Return to Base warranty.
(MB5160)
| Specifications | |
| Printer Functions | |
| Ink Droplet Size | 5pl (C/M/Y), 11pl (PGBK) |
| Printing Resolution | 600 (horizontal) x 1200 (vertical) dpi |
| Print Speed (*1) | B&W: 24 ipm in approx. 6 seconds (FPOT), Colour: 15.5ipm in approx. 7 seconds (FPOT) |
| Borderless Printing | N/A |
| Paper Capacity | Plain paper: A4 = 250 Sheets (cassette), 4x6in photo paper = 20 Sheets, European DL/ US Com = 10 Sheets |
| Supported Paper Sizes | A4, Letter, Legal, A5, B5, envelopes (DL,COM10), 4x6in, 5x7in, 8x10in |
| Supported Paper Weights | Plain Paper: 64-105 g/m2 , Canon specialty paper: max paper weight : approx. 275 g/m2 (Photo Paper Plus Glossy II PP-201) |
| Protocol | SNMP (Standard MIB), TCP/IP |
| Frequency Band / Channel (*7) | 2.4GHz / 1-13 |
| Wireless Lan Range | indoor 50m (depends on the transmission speed and conditions) |
| Wireless Lan Security | WEP64/128bit, WPA-PSK(TKIP/AES), WPA2-PSK(TKIP/AES) |
| Wired Lan | IEEE802.3u (100BASE-TX)/ IEEE802.3 (10BASE-T) |
| Wireless Lan Network Type | IEEE802.11n/IEEE802.11g/IEEE802.11b |
| Mobile Phone/Tablet Printing | Print/Scan with any Apple or Android devised through the Inkjet/ SELPHY App. Cloud integration with Cloud Print Apps. Apple AirPrint supported |
| Memory Card Printing | N/A |
| Pc Interface | Available |
| Copier Functions | |
| Speed (*2) | sFCOT A4/ LTR Colour Simplex Approx. 11 sec ADF ESAT A4/ LTR B&W Simplex Approx. 22 ipm ADF ESAT A4/ LTR Colour Simplex Approx. 11.5ipm |
| Multiple Copy | Max. 99 pages |
| Scanner Functions | |
| Scanner Type | Flatbed and ADF (*8) |
| Scanning Resolution (*3) | 1200 x 1200 dpi |
| Scanning Bit Depth (Input/ Output) | Grayscale; 16bit/8bit Colour: 48bit/24bit (RGB each 16bit/8bit) |
| Scanning Speed (*4) | Simplex: Approx. 19 ipm B&W/ Approx. 16 ipm Colour (scESAT) |
| Fax Functions | |
| Fax Resolutions (*5) | Black: 8pels/mm x 3.85lines/mm (Standard), 8pels/mm x 7.7lines/mm(Fine), 300dpi x 300dpi (Extra Fine), Colour: 200dpi×200dp |
| Transmission Speed | Black: Approx. 3 seconds (33.6kbps), Colour: Approx. 1 minute (33.6kbps) |
| Modem Speed | Maximum 33.6kbps (Automatic fall back) |
| Transmission/ Reception Memory (*6) | Approx. 250 pages |
| Pc Fax | |
| Type | Windows: Available, Mac: Available |
| Destination Number | 1 location |
| Black/ Colour | B/W Transmission only |
| Maxify Cloud Link | |
| Smartphone Or Tablet | Available |
| From Printer | Available |
| Print From Email | Available |
| Google Cloud Print | Available |
| Apple Air Print | Available |
| Maxify Printing Solutions | Available |
| Cloud Apps | Facebook, Twitter, Flickr, Canon Image Gateway, Picasa, Photobucket, Evernote, Dropbox, Google Drive and One Drive, Concur |
| General Features (*9) | |
| Colour Lcd Screen | LCD (3.5 inch / 8.8 cm TFT colour/Touch) |
| Intelligent Touch System | Available |
| Dual Paper Path | N/A |
| Operating System | Windows Vista SP2, Windows 7, Windows 7 SP1, Windows 8, Windows 8.1, Windows 10.0, Mac OS X 10.7.5 or later, Windows 10.0, Mac OS EI X Capitan 10.11 |
| Power Source | AC100 - 240V, 50/60Hz |
| Power Consumption | Standby (scanning lamp is off) USB connection to PC: approx. 0.9W, OFF: Approx. 0.2W, Copying (USB connection to PC) approx. 25W |
| Dimensions (W X D X H) | Approx. 463 x 394 x 291 mm |
| Weight | Approx. 11.4kg |
| Disclaimers: | |
| (*1) Document Print Speeds Are The Averages Of Esat In Office Category Test For The Default Simplex Mode, Iso/Iec 24734. Print Speed May Vary Depending On System Configuration, Interface, Software, Document Complexity, Print Mode, Page Coverage, Type Of Paper Used Etc. | |
| (*2) Copy Speeds Are The Average Of Sfcotand Sesat, Iso/Iec29183.Copy Speed May Vary Depending On Document Complexity, Copy Mode, Page Coverage, Type Of Paper Used Etc. And Does Not Take Into Account Warming Up Time. | |
| (*3) Optical Resolution Is A Measure Of Maximum Hardware Sampling Resolution, Based On Iso 14473 Standard. | |
| (*4) Colour Document Scan Speed Is Measured With Iso/Iec 29183 Target A. Scan Speed Indicates The Time Measured Between Pressingthe Scan Button Of The Scanner Driver And The On-Screen Status Display Turns Off. Scan Speed May Varydepending On System Configuration, Interface, Software, Scan Mode Settings And Document Size Etc. | |
| (*5) Black And White Document Fax Transmission Speed Is Based On Default Settings Using Canon Colour Fax Test Sheet. Actual Transmission Speed May Vary Depending On Document Complexity, Fax Settings At Receiving End Andline Conditions Etc. | |
| (*6) Page Count Is Based On Itu-T No.1 Chart Or Canon Fax Standard Chart No. 1. | |
| (*7) 1-11 In Us, Cnd, Ltn, Br, Tw And Hk | |
| (*8) When Scanning Or Copying A Certain Volume Of Documents Continuously From The Adf, The Printer May Switch To May Vary Depending On Scan Settings Such As Colour/ Mono, Resolution And So On. In Case Of The Default Settings (Scan Or Copy In Colouapprox. 80 Sheets Of Paper Feeding Continuously Or Repeatedly In Short Period. | |
| (*9) Some Printer Functions May Not Work Unless Full Set Of Canon Genuine Inks Are Used. Some Functions Require An Internet Connection Or Wifi Usb Cable Not Included. | |
| (*10) Speed And Price Claims Made Using Test Print Iso/ Iec 24734 Which Represents A Standard A4 Print. This Print Is Black And White And Used Genuine Canon Xl Inks At Rrp $57.99 As At July 2016. It Was Produced Under Test Conditions And Speeds Are Approximate. |
| SKU | MB5160 |
| Barcode # | 4549292052336 |
| Brand | CANON |
| Shipping Weight | 16.0000kg |
| Shipping Width | 0.550m |
| Shipping Height | 0.440m |
| Shipping Length | 0.470m |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.













