You Might Want To Add
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

Ideal for printing large spread sheets, posters and photos, the iX6860 is the perfect addition to your workplace. Achieve exceptionally high quality documents and beautiful photo-lab quality images, thanks to a five-ink system with pigment black and dye colour inks. Designed to process high print volumes with ease, the iX6860 will give your business the competitive edge. Optional XXL black cartridges allow users to print approximately 1000 pages, reducing ink tank replacement costs and dramatically improving the cost efficiency of your business. Packed with connectivity features such as Wi-Fi, Google Cloud Print, Apple Airprint™ and mobile printing with Canon’s PIXMA Printing Solutions App- this printer can take your business to the next level. Canon PIXMA iX6860 WiFi A3+ Colour Inkjet Office Printer - Printing Resolution: 9600 (horizontal) x 2400 (vertical) dpi - Print Speed: Black and White: 14.5ipm, Colour: 10.4ipm - WiFi IEEE802.11n/g/b, 10M/100Mbps (auto switchable) LAN - Hi-Speed USB 2.0
(IX6860)
Specifications
Specifications
Hide| Barcode | 4960999991245 |
|---|---|
| Printing Resolution | 9600 x 2400 dpi |
| Ink Droplet Size | 1 pl |
|---|---|
| Printing Resolution (Horizontal x Vertical) | 9600 x 2400 dpi |
| Print Speed | A4 - Black and White: 14.5ipm A4 - Colour: 10.4ipm 4" x 6": 36 secs |
| Ink Tanks | PGI-650BK CLI-651Y CLI-651M CLI-651C CLI-651BK |
| XL Ink Tanks | PGI-650XLBK CLI-651XLC CLI-651XLM CLI-651XLY CLI-651XLBK PGI-655XXLBK |
| Ink Yield: Borderless 4”X6” photo | PGI-650BK / XL (approx. 2300 / 4600) CLI-651C / XL (approx. 121 / 270) CLI-651M / XL (approx. 140 / 313) CLI-651Y / XL (approx. 120 / 271) CLI-651BK / XL (approx 421 / 1130) PGI-655 BK XXL (approx 7500) |
| Ink Yield: A4 | PGI-650BK / XL (approx. 375 / 620) CLI-651C / XL (approx. 332 / 700) CLI-651M / XL (approx. 333 / 670) CLI-651Y / XL (approx. 329 / 700) CLI-651BK / XL (approx. 1645 / 5000) PGI-655 BK XXL (approx 1000) |
| Borderless Printing | A3+, A3, A4, Letter, Ledger, 4"x6", 5"x7", 8"x10", 10"x12") |
| Paper Capacity | 150 sheets |
| Paper Sizes | A3+, A3, A4, A5, B5, Letter, Legal, Ledger, 4"x6", 5"x7", 8"x10", 10”x12”, Envelopes(DL, COM10), Custom size (width 55 mm – 329 mm, length 91 mm – 676 mm) |
| Supported Paper Weights | Plain Paper: 64-105 g/m2 , Canon specialty paper: max paper weight : approx. 300g/m2 (Photo Paper Pro Platinum PT-101) |
| Supported Paper Types | High Resolution Paper (HR-101N) Photo Paper Pro Platinum (PT-101) Photo Paper Plus Glossy II (PP-201) Photo Paper Plus semi-gloss (SG-201) Glossy Photo Paper "Everyday Use" (GP-501) Glossy Photo Paper "Everyday Use" (GP-601) Matte |
| Supported Paper Types: Other | T-shirt Transfers (TR-301)Glossy Photo Stickers (PS-101)Envelopes (DL, Com10) |
Network
Hide| Protocol | TCP/IP |
|---|---|
| Wireless LAN Network Type | IEEE802.11n, IEEE802.11g, IEEE802.11b |
| Frequency Band / Channel | 2.4GHz / 1-13 |
| Wireless LAN Data Rate | Indoor 50m (depends on the transmission speed and conditions) |
| Security | WEP64/128bit, WPA-PSK(TKIP/AES), WPA2-PSK(TKIP/AES) |
| Wired LAN Network Type | IEEE802.3u(100BASE-TX)/IEEE802.3(10BASE-T) |
| Wired LAN Data Rate | 10M/100Mbps (auto switchable) |
| Mobile Phone/Tablet Printing | Print with any Apple or Android devices through the PIXMA Printing Solutions App. Google Cloud Print and Apple AirPrint supported. |
| PC Interface | USB 2.0 Hi-Speed |
General Features
Hide| Operating System | Win: Windows XP SP3 (32-bit) / Vista SP1 / Vista SP2 / 7 / 7 SP1 / 8 / 8.1(Windows XP:XPS Essentials Pack is required)Mac: OSX v10.6.8 or later |
|---|---|
| Included as Standard | PIXMA iX6860 All-in-One printer, Setup CD-ROM and printed documents, 5 individual ink tanks, power cord and 12 month warranty card |
| Software Included | Easy-PhotoPrint EX, Easy WebPrint EX (IE7+ only), Canon Solution Menu, Adobe RGB, On Screen Manual and My Image Garde |
| Power Source | AC 100-240V, 50/60Hz |
| Power Consumption | Standby (Lamp off, connect to PC via WiFi): Approx 2.0W OFF (Connect to PC via WiFi) 0.3 W, Printing: Approx 24.0W Energy Star / EPEAT Approved |
| Dimensions (W x D x H) | 584 x 310 x 159 mm |
| Weight | 8.1kg |
Notes
Hide| Ink Droplet Size | Ink droplets can be placed with a pitch of 1/9600 inch at minimum. |
|---|---|
| Print Speed | Document print speeds are the averages of ESAT in Office Category Test for the default simplex mode, ISO/IEC 24734. Photo print speed is based on the default setting using ISO/JIS-SCID N2 on Photo Paper Plus Glossy II and does not take into account data p |
| Ink Yield | Declared yield value in accordance with ISO/IEC 24711. Values obtained by continuous printing. Ink yield may vary depending on texts/photo printed, applications software used, print mode, combination of the ink tank /ink cartridge size and type of paper. |
| Borderless Printing | Paper types NOT supported for borderless printing are as follows: Envelope, High Resolution Paper, T-Shirt Transfer, Photo Stickers. |
| SKU | IX6860 |
| Barcode # | 4960999991245 |
| Brand | CANON |
| Shipping Weight | 9.9000kg |
| Shipping Width | 0.430m |
| Shipping Height | 0.280m |
| Shipping Length | 0.660m |
| Shipping Cubic | 0.079223000m3 |
Manufacturer Warranty: 2 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





