You Might Want To Add
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

Print Assist™ Get step-by-step tips to help you set up and connect to your printer with video tutorials, or use our handy 7 day a week helpline. Plus have extra peace of mind with Canon’s replacement promise. Printing your photos has never been more convenient with the SELPHY CP1300. It is the perfect solution for fast quality prints on the go, straight from your smart phone! Canon Selphy CP1300BK A4 Colour Wireless Portable Inkjet Printer - Black - 3 colour inks with over coating, 256 shades per colou - 300 x 300 dpi - 3.2” Colour TFT colour (approx. 230,000 dots) LCD Screen - USB - Wi-Fi IEEE 802.11 b/g - CP1300BK - 2 Years Limited Warranty
(CP1300BK)
| Display Screen Type | LCD |
| Wireless LAN | Yes |
| Power Source | Battery |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Included | No |
| USB | Yes |
| PictBridge | Yes |
| Memory Card Supported | SD |
| SDXC | |
| SDHC | |
| Memory Card Slot | Yes |
| Platform Supported | Mac |
| iOS | |
| PC | |
| Android |
| Media Size | Photo - 101.60 mm x 152.40 mm |
| Media Type | Postcard |
| Semi Gloss | |
| Photo Paper | |
| Borderless Printing | Yes |
| Weight (Approximate) | 860 g |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 135.9 mm |
| Width | 180.6 mm |
| Depth | 63.3 mm |
| Product Color | Black |
| Recommended Use | Photo Print |
| Maximum Photo Print Speed | 47 Second |
| Wireless Print Technology | Canon Mobile Printing |
| Apple AirPrint | |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Print Color Capability | Colour |
| Product Type | Dye Sublimation Printer |
| Manufacturer Part Number | CP1300BK |
| Manufacturer Website Address | http://www.canon.com.au |
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Product Model | CP1300 |
| Product Name | SELPHY CP1300 - Black |
| Product Line | SELPHY |
| Brand Name | Canon |
| SKU | CP1300BK |
| Barcode # | 4549292090543 |
| Brand | CANON |
| Shipping Weight | 1.6400kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.250m |
| Shipping Cubic | 0.001250000m3 |
Manufacturer Warranty: 2 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





