- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

Dell E2422H 24" Full HD 5ms IPS Monitor - Device Type: LED - Panel Type: IPS - Aspect Ratio: 16:9 - Native Resolution: 1920 x 1080 - Brightness: 250 cd/m2 - Response Time: 8ms, 5ms in extreme mode - Input: 1x VGA, 1x DisplayPort 1.2 - Adjustability: Tilt - Contrast Ratio: 1000:1 - VESA Support:
(E2422H)
Miscellaneous
| Energy Star | Yes |
Interfaces/Ports
| VGA | Yes |
| DisplayPort | Yes |
Video
| Brightness | 250 cd/m² |
| Colour Supported | 16.7 Million Colours |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Color Gamut | 83% CIE 1976 |
| 72% CIE 1931 |
Technical Information
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Pixel Pitch | 0.27 mm |
| Response Time | 5 ms GTG (Extreme Mode) |
| Features | Anti-glare |
| Flicker-free | |
| ComfortView | |
| Wide Viewing Angle | |
| Security Lock | |
| Low Blue Light | |
| Viewable Screen Size | 60.5 cm (23.8") |
| Screen Mode | Full HD |
| Number of Screens | 1 |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | LED |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Size Class | 609.60 mm |
| Stand Adjustments | Tilt |
General Information
| Product Type | LCD Monitor |
| Manufacturer Part Number | E2422H |
| Manufacturer Website Address | http://www.dell.com.au |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Product Model | E2422H |
| Product Name | 24 Monitor - E2422H |
| Product Series | E |
| Brand Name | Dell |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 3.22 kg |
| Height | 332.7 mm |
| Width | 553.7 mm |
| Depth | 50.8 mm |
| Weight with Stand (Approximate) | 5.50 kg |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Height with Stand | 419.10 mm |
| Width with Stand | 553.72 mm |
| Depth with Stand | 170.18 mm |
| SKU | E2422H |
| Barcode # | 884116404132 |
| Brand | DELL |
| Shipping Weight | 5.1200kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





