- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

Dell E2422HS 24" Full HD 5ms IPS Monitor - Device Type: LED - Panel Type: IPS - Aspect Ratio: 16:9 - Native Resolution: 1920 x 1080 - Brightness: 250 cd/m2 - Response Time: 8ms, 5ms in extreme mode - Input: 1x VGA, 1x DisplayPort 1.2, 1x HDMI 1.4 - Adjustability: Tilt, Height - Contrast Ratio:
(E2422HS)
Audio
| Speakers | Yes |
Built-in Devices
| Webcam | No |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
| Energy Star | Yes |
| TCO Certified | Yes |
Technical Information
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Pixel Pitch | 0.27 mm |
| Response Time | 5 ms Fast |
| Features | Flicker-free |
| Security Lock | |
| Anti-glare | |
| ComfortView | |
| Low Blue Light | |
| PowerNap | |
| Carbon Footprint Meter | |
| Anti-reflective | |
| Trace Free Technology | |
| Cable Management | |
| Wide Viewing Angle | |
| Mount Type | Arm-mountable |
| Viewable Screen Size | 60.5 cm (23.8") |
| Screen Mode | Full HD |
| Number of Screens | 1 |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | LED |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Adjustable Stand Height | Yes |
| Screen Size Class | 609.60 mm |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Height |
Interfaces/Ports
| HDMI | Yes |
| VGA | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
Video
| Brightness | 250 cd/m² |
| Colour Supported | 16.7 Million Colours |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Color Gamut | 83% CIE 1976 |
| 72% CIE 1931 |
General Information
| Product Type | LCD Monitor |
| Manufacturer Part Number | E2422HS |
| Manufacturer Website Address | http://www.dell.com.au |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Product Model | E2422HS |
| Product Name | E2422HS Widescreen LCD Monitor |
| Product Series | E |
| Brand Name | Dell |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 3.24 kg |
| Colour | Black |
| Height | 332.7 mm |
| Width | 553.7 mm |
| Depth | 50.8 mm |
| Weight with Stand (Approximate) | 4.88 kg |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Height with Stand | 490.22 mm |
| Width with Stand | 552.70 mm |
| Depth with Stand | 187.20 mm |
| SKU | E2422HS |
| Barcode # | 884116398066 |
| Brand | DELL |
| Shipping Weight | 6.4000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





