- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

Dell E2722HS 27" Full HD Anti-Glare IPS Monitor - Screen Size: 27" - Aspect Ratio: 16:9 - Brightness: 300 cd/m2 - Contrast Ratio: 1000:1 - Anti-Glare Display Screen Coating - Backlight Technology: LED - Ports: HDMI, VGA, DisplayPort 1.2 - Adjustability: Height, Tilt - VESA: 100x100mm - Colour Depth:
(E2722HS)
Audio
| Speakers | Yes |
Miscellaneous
| Energy Star | Yes |
| TCO Certified | Yes |
Interfaces/Ports
| HDMI | Yes |
| VGA | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
Technical Information
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Pixel Pitch | 0.31 mm |
| Response Time | 5 ms GTG (Fast) |
| Features | Wide Viewing Angle |
| Anti-glare | |
| Low Blue Light | |
| Security Lock | |
| ComfortView | |
| Flicker-free | |
| Eye Comfort Technology | |
| Cable Lock Slot | |
| Viewable Screen Size | 68.6 cm (27") |
| Screen Mode | Full HD |
| Number of Screens | 1 |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | LED |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Adjustable Stand Height | Yes |
| Screen Size Class | 685.80 mm |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Height |
Video
| Brightness | 300 cd/m² |
| Colour Supported | 16.7 Million Colours |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Color Gamut | 72% CIE 1931 |
| 83% CIE 1976 |
General Information
| Product Type | LCD Monitor |
| Manufacturer Part Number | E2722HS |
| Manufacturer Website Address | http://www.dell.com.au |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Product Model | E2722HS |
| Product Name | E2722HS Widescreen LCD Monitor |
| Product Series | E |
| Brand Name | Dell |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 3.90 kg |
| Height | 370.8 mm |
| Width | 622.3 mm |
| Depth | 50.8 mm |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Height with Stand | 508.76 mm |
| Width with Stand | 623.32 mm |
| Depth with Stand | 208.28 mm |
| SKU | E2722HS |
| Barcode # | 884116404125 |
| Brand | DELL |
| Shipping Weight | 7.5600kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





