Don't pay: $2,301.00
$1,179.00
SAVE $1,122.00 (49%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
DELL OPTIPLEX 3000 SFF i5-12500, 8GB, 256GB SSD, NO-WL, W11P
(FVD0Y)
Chipset
| Chipset Manufacturer | Intel |
Input Devices
| Keyboard Localization | English |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
Network & Communication
| Wireless LAN | No |
Physical Characteristics
| Form Factor | Small Form Factor |
Warranty
| Additional Warranty Information | 1 Year Basic Onsite Service |
| Limited Warranty | 1 Year |
Operating System
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Language | English |
Storage
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
Processor
| Processor Speed | 3 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Model | i5-12500 |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Maximum Turbo Speed | 4.60 GHz |
| Processor Generation | 12th Gen |
Memory
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Memory Configuration | 1 x 8GB |
Display & Graphics
| Screen Size | No |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Monitor Included | No |
General Information
| Product Type | Desktop Computer |
| Manufacturer Part Number | FVD0Y |
| Manufacturer Website Address | http://www.dell.com.au |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Product Name | OptiPlex 3000 Desktop Computer |
| Product Line | OptiPlex |
| Product Series | 3000 |
| Brand Name | Dell |
| SKU | FVD0Y |
| Brand | DELL |
| Shipping Weight | 3.5000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





