Don't pay: $1,575.50
$1,116.00
SAVE $459.50 (29%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

HP 600 G5 TWR I5-9500 8GB, 256GB M.2, DVD, EXTRA DISPLAY PORT, W10P 64, 3YR
(7WK37PA)
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
Operating System
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
Power Description
| Input Voltage | 230 V AC |
| 120 V AC | |
| Maximum Power Supply Wattage | 250 W |
Storage
| Optical Drive Type | DVD-Writer |
| Optical Media Supported | DVD±R/±RW |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
Display & Graphics
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 630 |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 7.14 kg |
| Form Factor | Micro Tower |
| Height | 338 mm |
| Width | 170 mm |
| Depth | 274 mm |
Interfaces/Ports
| Total Number of USB Ports | 11 |
| USB Type-C Detail | 1 USB 3.1 Type-C™ Gen 2 |
| Number of USB 2.0 Ports (Front) | 2 |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 2 |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Ports (Rear) | 2 |
| Number of USB 3.1 Gen 2 Ports (Front) | 2 |
| Number of USB 3.1 Gen 2 Ports (Rear) | 2 |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| DisplayPort (Rear) | Yes |
Processor
| Processor Speed | 3 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Model | i5-9500 |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 9th Gen |
Memory
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Total Memory Slots | 4 |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Intel Optane Memory Ready | Yes |
General Information
| Product Type | Desktop Computer |
| Manufacturer Part Number | 7WK37PA |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com/au/ |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Name | ProDesk 600 G5 Microtower PC |
| Product Line | Business Desktop |
| Product Series | ProDesk 600 G5 |
| Brand Name | HP |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Features | Dust Filter |
| Security Slot | |
| Tool-less Access | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| EU WEEE | |
| WEEE |
| SKU | 7WK37PA |
| Brand | HP |
| Shipping Weight | 7.4900kg |
| Shipping Width | 0.390m |
| Shipping Height | 0.310m |
| Shipping Length | 0.500m |
| Shipping Cubic | 0.060450000m3 |
Manufacturer warranty: 3 year
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





