- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
LENOVO M70Q-1 TINY I7-10700T, 512GB SSD, 16GB, NO ODD, UHD 630, WIFI+BT, W10P/W11P
(11DT00D8AU)
Power Description
| Maximum Power Supply Wattage | 135 W |
Warranty
| Additional Warranty Information |
|
Chipset
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | H470 |
Display & Graphics
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 630 |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
Miscellaneous
| Features | Security Slot |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Energy Star | Yes |
| TCO Certified | Yes |
Network & Communication
| Bluetooth | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
Operating System
| Operating System | Windows 11 |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Language | English |
| Downgradable Operating System | Windows 10 Pro |
Storage
| Optical Drive Type | No |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 3.0 x4 |
| Solid State Drive Configuration | 1 x 512GB |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
Memory
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Total Memory Slots | 2 |
| Number of Occupied Memory Slots | 2 |
| Intel Optane Memory Ready | No |
| Memory Configuration | 2 x 8GB |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 1.25 kg |
| Form Factor | Tiny |
| Height | 37 mm |
| Width | 179 mm |
| Depth | 183 mm |
| Product Color | Black |
Processor
| Processor Speed | 2 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Model | i7-10700T |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| vPro Technology | No |
| Maximum Turbo Speed | 4.50 GHz |
| Processor Generation | 10th Gen |
General Information
| Product Type | Desktop Computer |
| Manufacturer Part Number | 11DT00D8AU |
| Manufacturer Website Address | http://www3.lenovo.com/au/en |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Product Model | 11DT00D8AU |
| Product Name | ThinkCentre M70q 11DT00D8AU |
| Product Line | ThinkCentre |
| Product Series | M70q |
| Brand Name | Lenovo |
Interfaces/Ports
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| USB Type-C Detail | 1x USB-C 3.2 Gen 1 |
| HDMI (Rear) | Yes |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs (Rear) | 1 |
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 2 |
| SKU | 11DT00D8AU |
| Barcode # | 196118797342 |
| Brand | LENOVO |
| Shipping Weight | 5.0000kg |
Manufacturer Warranty : 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





