Don't pay: $2,787.81
$1,238.00
SAVE $1,549.81 (56%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
DELL OPTIPLEX 7000 MFF, i5-12500T, 8GB, 256GB SSD, WL, W11P
(5Y76D)
Chipset
| Chipset Manufacturer | Intel |
Input Devices
| Keyboard Localization | English |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Features | Security Slot |
Warranty
| Additional Warranty Information | 3 Year Basic Onsite Service |
| Limited Warranty | 3 Year |
Operating System
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Language | English |
Storage
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 3.0 x4 |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
Network & Communication
| Bluetooth | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Ethernet |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 940 g |
| Form Factor | Micro PC |
| Height | 182 mm |
| Width | 36 mm |
| Depth | 178 mm |
Interfaces/Ports
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| USB Type-C Detail | 1 USB 3.2 Gen 2x1 Type-C® port |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 2x2 Type-C Ports | 1 |
Display & Graphics
| Screen Size | No |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 770 |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Monitor Included | No |
Memory
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Total Memory Slots | 2 |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Memory Configuration | 1 x 8GB |
General Information
| Product Type | Desktop Computer |
| Manufacturer Part Number | 5Y76D |
| Manufacturer Website Address | http://www.dell.com.au |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Product Name | OptiPlex 7000 Desktop Computer |
| Product Line | OptiPlex |
| Product Series | 7000 |
| Brand Name | Dell |
Processor
| Processor Speed | 2 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Model | i5-12500T |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| vPro Technology | Yes |
| Maximum Turbo Speed | 4.40 GHz |
| Processor Generation | 12th Gen |
| SKU | 5Y76D |
| Brand | DELL |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Lenovo ThinkCentre Neo 50S G4 -12JF00EXAU- Intel i5-13400 16GB 3200MHz 256GB SSD
$1,159.00 $1,829.00





