- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

Dell UltraSharp 24.1" 60Hz IPS LED Monitor
- Native Resolution (1920 x 1200)
- 16:10 Native Aspect Ratio - 8ms Response Time
- HDMI, Displayport, 2 x USB Type-C, 3 x SuperSpeed USB 5Gbps (USB 3.2 Gen1, Audio Line-Out Port, RJ-45 Connector - 350 cd/m2
- 1000:1 Typical Contrast Ratio
- Tilt, Pivot, Swivel & Height Adjustment - VESA
(U2421E)
Video
| Maximum Resolution | 1920 x 1200 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
Technical Information
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Viewable Screen Size | 61.2 cm (24.1") |
| Screen Mode | WUXGA |
| Number of Screens | 1 |
| Backlight Technology | LED |
| Screen Size Class | 609.60 mm |
Power Description
| Operating Power Consumption | 186 W |
| Standby Power Consumption | 200 mW |
| Off-Mode Power Consumption | 200 mW |
| Energy Efficiency Class (SDR) (from 1st March, 2021) | E |
| Energy Efficiency Class (SDR) (from 1st March 2021) | E |
| ON Mode Energy Consumption per 1000Hour (SDR) (from 1st March, 2021) | 17 kW |
| ON Mode Energy Consumption per 1000Hour (SDR) (from 1st March 2021) | 17 kW |
General Information
| Product Type | LCD Monitor |
| Manufacturer Part Number | U2421E |
| Manufacturer Website Address | http://www.dell.com.au |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Product Model | U2421E |
| Product Name | U2421E Widescreen LCD Monitor |
| Product Series | U |
| Brand Name | Dell |
| SKU | U2421E |
| Barcode # | 5397184409503 |
| Brand | DELL |
| Shipping Weight | 8.5500kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





