You Might Want To Add
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
• Product Type: Printer • Copier Type: Flatbed • Duplex Printing: Automatic • Multifunction Devices: Copier/Fax/Printer/Scanner • Duty Cycle: 80000 • Recommended Use: Plain Paper Print • Form Factor: Desktop • Scanner Type: Flatbed • Maximum Print Resolution: 1200 x 1200 dpi • Standard Input Media Capacity: 650 sheets • Ethernet Technology: Ethernet • Display Size: 8 inch • No. of Pages in Cycle: 80,000 • Print Technology: Laser • Speed: 1.2 GHz • Media Type: Bond Paper, Card Glossy, Card Stock, Colour Paper, Envelope, Extra Heavy Glossy Paper, Extra Heavy Paper, Heavy Glossy Paper, Heavy Paper, Label, Letterhead, Light Paper, Mid-weight Glossy Paper, Mid-weight Paper, Opaque Film, Plain Paper, Pre-punched Paper, Preprinted Paper, Recycled Paper, Transparency, User-defined
(7ZU86A)
Specifications
| Accessories | Four preinstalled HP LaserJet toner cartridges (yield ~5,500 pages black, ~3,500 pages cyan, magenta, yellow composite); Toner collection unit; In-box documentation; Power Cord |
| Compatible Operating Systems | |
| Dimensions | 18.98 x 19.84 x 22.95 in |
| Duplex Print Option | Automatic (standard) |
| Duty Cycle | Up to 80,000 pages |
| Functions | Print, copy, scan, fax |
| Interface | 1 Hi-Speed Device USB 2.0; 2 Hi-Speed USB 2.0 Host; 1 Gigabit/Fast Ethernet 10/100/1000 Base-TX network; Hardware Integration Pocket |
| LCD/LED Diplay | 8" color touchscreen |
| Model | MFP M578f |
| Print Resolution | HP ImageREt 3600 |
| Print Size | A4 |
| Print Speed (ppm/ipm) | Up to 40 ppm |
| Printer Dimensions | 32.3 x 34 x 33 in |
| Processor/Memory | 1.25 GB (printer), 512 MB (scanner) |
| Series | LaserJet Enterprise |
| Supplies Compatibility | |
| Supported OS | Windows Client OS (32/64 bit)-, Win10, Win8.1, Win7 Ultimate, Mobile OS-, iOS, Android, Mac-, Apple® macOS High Sierra v10.13, Apple® macOS Mojave v10.14, Apple® macOS Catalina v10.15, Discrete PCL6 Printer Driver |
| Warranty | One year |
| Weight | 84.5 lb |
| SKU | 7ZU86A |
| Barcode # | 888182487426 |
| Brand | HP |
| Shipping Weight | 44.5000kg |
Manudacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





