Don't pay: $10,460.00
$5,672.00
SAVE $4,788.00 (46%)
You Might Want To Add
HP CF364A 828A Yellow LaserJet Image Drum
HP CF365A 828A Magenta LaserJet Image Drum
HP CF359A 828A Cyan LaserJet Image Drum
HP #827A Black Toner CF300A 29,500 pages
HP CF302A 827A Yellow Original LaserJet Toner
HP #827A Magenta Toner CF303A 32,000 pages
HP #827A Cyan Toner CF301A 32,000 pages
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

HP LaserJet Enterprise flow M880z+ Multifunction Colour Duplex Wireless Laser Printer - Print, copy, scan, fax - Print speed black/colour: Up to 46 ppm - Print quality black/colour: Up to 1200 x 1200 dpi - 2x Hi-Speed USB 2.0 Host, 1x Hi-Speed USB 2.0 Device, 1x Gigabit Ethernet 10/100/1000T Network, 1x Foreign Interface, 1x Hardware Integration Pocket (HIP), 2x Internal USB Host, 1x Fax - NFC/Wireless 802.11 b/g/n
(D7P71A)
| Brand | HP |
|---|---|
| Series | Color LaserJet Enterprise flow |
| Model | M880z+ |
| Part Number | D7P71A#BGJ |
| Recommended Use | MFP |
| Functions | 4-in-1: Print, Copy, Scan & Fax |
| Display | 8" SVGA 800 x 600 dpi resolution capacitive-touch display with gesture support and extended keyboard |
| Output Type | Color |
|---|---|
| Laser Technology | Laser |
| Black Print Speed | Up to 45 ppm |
| Color Print Speed | Up to 45 ppm |
| Black Print Quality | 1200 x 1200 dpi |
| Color Print Quality | 1200 x 1200 dpi |
| Time To First Page (seconds) | 8 sec. |
| Print Languages, std. | HP PCL 6 HP PCL 5 HP postscript level 3 emulation |
| Duplex printing | Automatic |
| Max. Duty Cycle | Duty cycle (monthly, A4): Up to 200,000 pages (print) Recommended monthly page volume: 5000 to 25,000 |
| Copy Speed, Black | Up to 45 cpm |
|---|---|
| Copy Speed, Color | Up to 45 cpm |
| Copy Quality, Black | 600 x 600 dpi |
| Copy Quality, Color | 600 x 600 dpi |
| Max. Document Enlargement | 400% |
| Max. Document Reduction | 25% |
| Max. Number of Copies | Up to 9999 copies |
| Scan Element | CCD |
|---|---|
| Scan Color Depth | 24bit |
| Scan Resolution, Optical | Up to 600 dpi |
| Scan Maximum Document Size | ADF, Flatbed: 11.7 x 17 in (297 x 432 mm) |
| Scan Features | Scanner type: Flatbed, ADF Scan file format Digital Send: PDF, JPEG, TIFF, MTIFF, XPS, PDF/A, TEXT (OCR), Unicode TEXT (OCR), RTF (OCR), Searchable PDF (OCR), Searchable PDF/A (OCR), HTML (OCR), CSV (OCR); Scan to easy access USB: PDF, JPEG, TIFF, MTIFF, XPS, PDF/A, TEXT (OCR), Unicode TEXT (OCR), RTF (OCR), Searchable PDF (OCR), Searchable PDF/A (OCR), HTML (OCR), CSV (OCR); Print from easy access USB: PDF, PS, Print Ready files (.prn, .pcl, .cht) Scan speed (normal, A4): Up to 70 ppm (b&w), up to 68 ppm (color) Recommended monthly scan volume: 26,750 to 44,600 Digital sending standard features Scan to e-mail; Save-to-Network Folder; Scan to SharePoint; Save-to-USB drive; Send to FTP; Send to LAN Fax; Send to Internet Fax; OCR; Local Address Book; SMTP over SSL File formats, supported Digital Send: PDF, JPEG, TIFF, MTIFF, XPS, PDF/A, TEXT (OCR), Unicode TEXT (OCR), RTF (OCR), Searchable PDF (OCR), Searchable PDF/A (OCR), HTML (OCR), CSV (OCR) Scan to easy access USB: PDF, JPEG, TIFF, MTIFF, XPS, PDF/A, TEXT (OCR), Unicode TEXT (OCR), RTF (OCR), Searchable PDF (OCR), Searchable PDF/A (OCR), HTML (OCR), CSV (OCR) Print from easy access USB: PDF, PS, Print Ready files (.prn, .pcl, .cht) Scan input modes Copy, scan-to-email, scan to network folder, scan to USB, save to device |
| Color Fax | No |
|---|---|
| Fax Transmission Speed | 3 sec./page |
| Fax Resolutions | Black (best): Up to 300 x 300 dpi Black (standard): 100 x 100 dpi Black and white (fine): 200 x 200 dpi, 256 levels of gray Black and white (superfine): 300 x 300 dpi, 256 levels of gray |
| Fax Features | Auto fax reduction supported: Yes Auto-redialing: Yes Fax delayed sending: No Distinctive ring detection supported: Yes Fax forwarding supported: Yes Fax phone TAM interface supported: No Fax polling supported: No Junk barrier supported: Yes, as blocked fax numbers Maximum speed dialing numbers: Up to 100 (each can contain 100 numbers) PC interface supported: Yes, PC fax send only Remote retrieval capability supported: No Telephone handset supported: No |
| Input Capacity, std. | 100-sheet multipurpose tray 500-sheet input tray 1500-sheet input tray 2000-sheet input tray |
|---|---|
| Output Capacity, std. | 500-sheet face-down bin |
| Media Type | Cut sheet paper, labels, transparencies, glossy paper, glossy film, photo media, tough paper, envelopes |
| Media sizes supported | Tray 1: Letter, Letter-R, Legal, Executive, 11 x 17, 8.5 x 13, 12x18, Statement, 4 x 6 Index card, 5 x 7 Index card, 5 x 8 Index card, 3 x 5 Index card, Envelopes: #9, #10, Monarch Tray 2: Letter, Letter-R, Legal, Executive, Ledger (11x17), 8.5x13 Trays 3+: Letter |
| USB Ports | 2 x Hi-Speed USB 2.0 Host 1 x Hi-Speed USB 2.0 Device 2 x Internal USB Host |
|---|---|
| Network Ports | Ethernet 10/100/1000BaseTX (RJ-45) |
| Other Ports | 1 x Foreign Interface 1 x Hardware Integration Pocket (HIP) 1 x Fax |
| Noise Level (Approx.) | 5.0 B(A) (ready) 54 dB(A) (active, printing) |
|---|---|
| Processor(MHz) | 800 |
| Memory, std. | 2.5 GB (system memory) |
| Memory, max. | 2.5 GB (system memory) |
| Power Requirements | 100 - 240 VAC, 50/60Hz |
| Power Consumption | 1100 watts (Printing) 1100 watts (Copying) 80 watts (Ready) 8.0 watts (Sleep) 1.2 watt (Auto-Off) 0.4 watts (Off) |
| SKU | D7P71A |
| Barcode # | 887758338780 |
| Brand | HP |
| Shipping Weight | 152.0000kg |
Manufacturer Warranty: 1 Year Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





