You Might Want To Add
HP 76X High Yield Black Original LaserJet Ton
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

HP LaserJet Pro M404dn Laser Monochrome Printer - Print speed: Up to 38 ppm (31 ipm duplex) - Duty Cycle (monthly): Up to 80,000 pages - Print Quality (Black, Best): HP FastRes1200 (Enhanced up to 4800 x 600 dpi) - Connectivity: Gigabit Ethernet LAN 10/100/1000BASE-T - Automatic Duplex Printing - 2-line backlit LCD graphic display - W1A53A - 12 Months Limited Warranty **replaces M402dn (C5F94A)** HP M404DN Mono Laser
(W1A53A)
Specifications
| Accessories | HP LaserJet 550-sheet Feeder Tray D9P29A; HP v222w 16GB Mini USB Drive P0R81AA |
| Compatible Operating Systems | Windows Client OS (32/64 bit), Win10, Win8.1, Win 8 Basic, Win8 Pro, Win8 Enterprise, Win8 Enterprise N, Win7 Starter Edition SP1, UPD Win7 Ultimate, Mobile OS, iOS, Android, Mac, Apple® macOS Sierra v10.12, Apple® macOS High Sierra v10.13, Apple® macOS Mojave v10.14, Discrete PCL6 Printer Driver |
| Dimensions | Package dimensions, 443 x 274 x 464 mm (W x D x H) |
| Duplex Print Option | Automatic |
| Duty Cycle | Up to 80,000 pages Monthly |
| Functions | |
| Interface | 1 Hi-Speed USB 2.0; 1 host USB at rear side; Gigabit Ethernet 10/100/1000BASE-T network |
| LCD/LED Diplay | 2-line backlit LCD graphic display |
| Model | M404n |
| Print Resolution | Fine Lines (1200 x 1200 dpi) |
| Print Size | A4, A5, A6, B5 (JIS), B6 (JIS), 16K (195 x 270 mm, 184 x 260 mm, 197 x 273 mm), 10 x 15 cm, Oficio (216 x 340 mm), postcards (JIS single, JIS double), envelopes (DL, C5, B5) |
| Print Speed (ppm/ipm) | Up to 38 ppm |
| Printer Dimensions | 381 x 357 x 216 mm (W x D x H) |
| Processor/Memory | 256MB DRAM; 256MB Flash |
| Series | LaserJet Pro |
| Supplies Compatibility | HP 58/59/76 Toner |
| Supported OS | Windows Client OS (32/64 bit), Win10, Win8.1, Win 8 Basic, Win8 Pro, Win8 Enterprise, Win8 Enterprise N, Win7 Starter Edition SP1, UPD Win7 Ultimate, Mobile OS, iOS, Android, Mac, Apple® macOS Sierra v10.12, Apple® macOS High Sierra v10.13, Apple® macOS Mojave v10.14, Discrete PCL6 Printer Driver |
| Warranty | One-year Bench/Depot Repair warranty |
| Weight | 8.56 kg |
| SKU | W1A53A |
| Barcode # | 192545283151 |
| Brand | HP |
| Shipping Weight | 10.5000kg |
| Shipping Width | 0.440m |
| Shipping Height | 0.270m |
| Shipping Length | 0.460m |
| Shipping Cubic | 0.054648000m3 |
Manufacturer Warranty: 12 Months Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





