- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Make every conversation more productive
This headset delivers whether you’re on a crucial call or trying to meet a deadline in a distracting workplace. The stereo ultra-wideband digital audio provides clear, acoustically accurate sound. The noise-cancelling microphone makes sure you get heard, even in noisy surroundings. And the specially designed earpieces provide comfort for the longest days.
(7XF-00003)
Interfaces/Ports
| Host Interface | USB |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
Controls/Indicators
| Microphone Controls | Mute |
| Earpiece Controls | Volume |
Earpiece
| Earpiece Sensitivity | 111 dB |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Earpiece Type | Binaural |
Microphone
| Microphone Sensitivity | -43 dB |
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Microphone Design | Boom |
General Information
| Product Type | Headset |
| Manufacturer Part Number | 7XF-00003 |
| Manufacturer Website Address | http://www.microsoft.com/en-au |
| Manufacturer | Microsoft Corporation |
| Product Model | LX-6000 |
| Product Name | LifeChat LX-6000 Headset |
| Product Line | LifeChat |
| Brand Name | Microsoft |
Miscellaneous
| Compatibility | PC |
| Certifications & Standards |
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 141.5 g |
| Form Factor | Supra-aural |
| Height | 17.6 cm |
| Width | 15.6 cm |
| Depth | 6 cm |
Technical Information
| Cable Length | 217.4 cm |
| Impedance | 32 Ohm |
| Sound Mode | Stereo |
| Connectivity Technology | Wired |
| Minimum Frequency Response | 75 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| SKU | 7XF-00003 |
| Barcode # | 885370315479 |
| Brand | MICROSOFT |
| Shipping Weight | 0.3000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.180m |
| Shipping Cubic | 0.000900000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





