NetMetal5 - with dual chain 802.11ac in fully diecast metal enclosure NOTE: non-stocked item - delays expected when local stocks are depleted. Alternative product: Dual Band NetMetal ac² By supporting the 802.11ac wireless standard, the NetMETAL allows to use datarates of up to 1.3Gbps (for the T models), 256-QAM modulation and 20/40/80MHz channels. With it’s huge speed improvements, 802.11ac opens up new possibilities. The NetMETAL is a completely new product in a waterproof enclosure. Its rugged design is made to withstand the toughest conditions, but at the same time is easy to use and can be opened and closed with one hand. The solid aluminium enclosure also works as a reliable heatsink for it’s high output power radio. RB922 models have miniPCI-e slot for another wireless card. pdf brochure installation example images
(RB922UAGS-5HPacD-NM)
| Specifications |
| Product code | RB922UAGS-5HPacD-NM |
| Architecture | MIPSBE |
| CPU | QCA9557 |
| CPU core count | 1 |
| CPU nominal frequency | 720 MHz |
| Dimensions | 143x247x48mm (PCB) |
| RouterOS license | 4 |
| Operating System | RouterOS |
| Size of RAM | 128 MB |
| Storage size | 128 MB |
| Storage type | NAND |
| MTBF | Approximately 200'000 hours at 25C |
| Tested ambient temperature | -40°C to 70°C |
| Powering |
| Number of DC inputs | 1 (PoE-IN) |
| Max power consumption | 19 W |
| Cooling type | Passive |
| PoE in | Passive PoE |
| PoE in input Voltage | 8-30 V |
| Ethernet |
| 10/100/1000 Ethernet ports | 1 |
| Fiber |
| SFP DDMI | yes |
| SFP ports | 1 |
| Peripherals |
| Number of SIM slots | 1 Modem (Mini SIM) |
| MiniPCI-e slots | 1 |
| Number of USB ports | 1 |
| USB Power Reset | Yes |
| USB slot type | USB type A |
| Max USB current (A) | 1 |
| Certification & Approvals |
| Certification | FCC, IC |
| IP | IP54 |
| Other |
| PCB temperature monitor | Yes |
| Voltage Monitor | Yes |
| Beeper | Yes |
| Wireless specifications |
| 5 GHz TX/RX | | 5 GHz | Transmit (dBm) | Receive Sensitivity | | 6MBit/s | 31 | -96 | | 54MBit/s | 27 | -81 | | MCS0 | 30 | -96 | | MCS7 | 27 | -77 | | MCS9 | 22 | -72 | |
| Wireless 5 GHz Max data rate | 867 Mbit/s |
| Wireless 5 GHz number of chains | 2 |
| Wireless 5 GHz standards | 802.11a/n/ac |
| Wireless 5 GHz chip model | QCA9882 |
| Wireless 5 GHz generation | Wi-Fi 5 |
| SKU |
RB922UAGS-5HPacD-NM |
| Brand |
MIKROTIK |
| Shipping Weight |
3.3000kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Write a product review