- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

MSI B550-A PRO AM4 ATX MB 4xDDR4 2xPCIE 2xM.2 HDMI DP RAID LAN TPM 6xSATAIII 2xUSB3.2 8xUSB2.0
(B550-A-PRO)
| Brand | MSI |
|---|---|
| Series | PRO |
| Model | B550-A PRO |
| CPU Socket Type | AM4 |
|---|---|
| CPU Type | Supports AM4 socket 3rd Gen AMD Ryzen processors, and future AMD Ryzen processors with BIOS update. |
| Chipset | AMD B550 |
|---|
| Number of Memory Slots | 4×288pin |
|---|---|
| Memory Standard | Supports DDR4 3200/ 3066/ 3000/ 2933/ 2800/ 2667/ 2400/ 2133/ 1866 MHz by JEDEC Supports DDR4 4400+/ 4266/ 4133/ 4000/ 3866/ 3733/ 3600/ 3466/ 3200/ 3066/ 3000/ 2933/ 2800/ 2667 MHz by A-XMP OC MODE 1DPC 1R Max speed 4800 MHz 1DPC 2R max speed 3866 MHz 2DPC 1R max speed 4000 MHz 2DPC 2R max speed 3600 MHz |
| Maximum Memory Supported | 128GB |
| Channel Supported | Dual Channel |
| PCI Express 4.0 x16 | 1 x PCIe 4.0/3.0 x16 slot (PCI_E1) * * The supported specification depends on installed processor. |
|---|---|
| PCI Express 3.0 x16 | 1 x PCIe 3.0 x16 slot (PCI_E3), supports x4 speed ** ** When installing PCIe SSD in M.2_2, PCI_E3 slot will be unavailable. |
| PCI Express x1 | 2 x PCIe 3.0 x1 slots |
| SATA 6Gb/s | 6 x SATA 6Gb/s |
|---|---|
| M.2 | 2 x M.2 slots (Key M) M2_1 slot (from AMD Processor) Supports PCIe 4.0/3.0 x4 * Supports SATA 6Gb/s Supports 2242/2260/2280/22110 storage devices M2_2 slot (from AMD B550 chipset) Supports PCIe 3.0 x4 Supports 2242/2260/2280 storage devices * The supported specification depends on installed processor. |
| SATA RAID | 0/1/10 |
| Onboard Video Chipset | Supported only by CPU with integrated graphic: 1 x HDMI port, supports a maximum resolution of 4096x2160 @24Hz 1 x DisplayPort, supports a maximum resolution of 4096x2160 @60Hz Maximum shared memory of 2048MB * Available for the processor with integrated graphics. |
|---|
| Audio Chipset | Realtek ALC892 |
|---|---|
| Audio Channels | 7.1 Channels |
| LAN Chipset | Realtek RTL8111H |
|---|---|
| Max LAN Speed | 10/100/1000Mbps |
| Back I/O Ports | 1 x DisplayPort / 1 x HDMI / 1 x LAN (RJ45) / 1 x PS/2 Keyboard/Mouse Combo / 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-A / 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C / 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A / 4 x USB 2.0/1.1 / 6 x Audio Jacks |
|---|
| Onboard USB | 1 x USB 3.2 Gen 1 5Gbps Type-C port 1 x USB 3.2 Gen 1 5Gbps connector (supports additional 2 USB 3.2 Gen 1 5Gbps ports) 2 x USB 2.0 connectors (supports additional 4 USB 2.0 ports) |
|---|---|
| Other Connectors | 1 x 4-pin CPU fan connector 1 x 4-pin water-pump fan connector 6 x 4-pin system fan connectors 1 x Front panel audio connector 2 x System panel connectors 1 x Chassis Intrusion connector 1 x 4-pin RGB LED connector 2 x 3-pin RAINBOW LED connectors 1 x TPM module connector 1 x Clear CMOS jumper |
| Form Factor | ATX |
|---|---|
| LED Lighting | RGB |
| Dimensions (W x L) | 12.0" x 9.6" |
| Power Pin | 1 x 24-pin ATX main power connector 1 x 8-pin ATX 12V power connector |
| Features | Support for 3rd Gen AMD Ryzen processors and future AMD Ryzen processors with BIOS update Supports DDR4 Memory, up to 4400(OC) MHz Lightning Fast Experience: PCIe 4.0, Lightning Gen4 x4 M.2 with M.2 Shield Frozr, AMD Turbo USB 3.2 Gen 2 Premium Thermal Solution: Extended Heatsink Design with additional choke thermal pad and 7W/mK pad, and M.2 Shield Frozr are built for high performance system and non-stop works Powerful Design: Core Boost, Digital PWM IC, 2oz Thickened Copper PCB, Creator Genie, DDR4 Boost Audio Boost: Reward your ears with studio grade sound quality Multi-GPU: With Steel armor PCI-E slots. Supports 2-Way AMD Crossfire Dragon Center: A brand new software which integrates all MSI exclusive tools with user friendly user interface |
|---|
| SKU | B550-A-PRO |
| Barcode # | 4719072733667 |
| Brand | MSI |
| Shipping Weight | 1.4000kg |
| Shipping Width | 0.270m |
| Shipping Height | 0.090m |
| Shipping Length | 0.340m |
Manufacturer Warranty: 3 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





