- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Supports 1st, 2nd and 3rd Gen AMD Ryzen /Ryzen with Radeon Vega Graphics and 2nd Gen AMD Ryzen with Radeon Graphics/Athlon with Radeon Vega Graphics Desktop Processors for Socket AM4 Supports DDR4 Memory, up to 4133(OC) MHz Extended Heatsink Design: MSI extended PWM heatsink and enhanced circuit design ensures even high-end processors to run in full speed. Lightning Fast Game experience: 1x TURBO M.2, AMD Turbo USB 3.2 GEN2, Store MI technology Core Boost: With premium layout and fully digital power design to support more cores and provide better performance. DDR4 Boost:Advanced technology to deliver pure data signals for the best gaming performance and stability. MULTI-GPU: With STEEL ARMOR PCI-E slots. Supports 2-Way AMD Crossfire™ Audio Boost: Reward your ears with studio grade sound quality for the most immersive audio experience. Flash BIOS Button: Simply use a USB key to flash any BIOS within seconds, without installing a CPU, memory or graphics card.
(B450TOMAHAWKMAX)
| Audio Channels | 7.1 |
| Country of Origin | China |
| Gigabit Ethernet | Yes |
| Onboard Video | CPU Dependent Video |
| Form Factor | ATX |
| Width | 304.8 mm |
| Depth | 243.8 mm |
| Number of PCI Express x1 Slots | 3 |
| Number of Total Expansion Slots | 5 |
| Number of PCI Express x16 Slots | 2 |
| Total Number of PCI Express Slots | 5 |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Memory Slots | 4 |
| Memory Form Factor | UDIMM |
| DIMM | |
| Memory Speed Supported | 2667 MHz |
| 1866 MHz | |
| 3000 MHz | |
| 2933 MHz | |
| 3466 MHz | |
| 3200 MHz | |
| 2400 MHz | |
| 3066 MHz | |
| 2800 MHz | |
| 2133 MHz | |
| 4133 MHz | |
| 4000 MHz |
| RAID Levels | 1 |
| 10 | |
| 0 | |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| RAID Supported | Yes |
| Number of SATA Interfaces | 6 |
| Total Number of Onboard USB Ports | 6 |
| Number of Onboard USB 2.0 Ports | 4 |
| Number of M.2 Interfaces | 1 |
| Number of Onboard USB 3.2 Ports | 2 |
| Product Type | Desktop Motherboard |
| Manufacturer Website Address | http://au.msi.com |
| Manufacturer | MSI |
| Product Model | B450 TOMAHAWK MAX |
| Product Name | B450 TOMAHAWK MAX Desktop Motherboard |
| Brand Name | MSI |
| HDMI | Yes |
| DVI | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Ports | 4 |
| Processor Supported | Athlon |
| Ryzen | |
| Total Processor Supported | 1 |
| Processor Socket | Socket AM4 |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Chipset Model | B450 |
| SKU | B450TOMAHAWKMAX |
| Barcode # | 4719072659226 |
| Brand | MSI |
| Shipping Weight | 1.4100kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.350m |
| Shipping Cubic | 0.001750000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





