- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

326P1H 31.5IN QHD 2560X1440 75HZ IPS 4MS 16: 9 W-LED MONITOR WITH USB-C DOCKING AND WINDOWS HELLO WEBCAM DP/HDMI/USB-C/RJ-45 LAN BUILT-IN SPEAKERS SMART ERGO BASE VESA100X100 4 YEARS WARRANTY
(326P1H)
Warranty
| Limited Warranty | 4 Year |
Audio
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
Built-in Devices
| Built-in Devices | USB Hub |
| Microphone | Yes |
| Webcam | Yes |
General Information
| Product Type | LCD Monitor |
| Manufacturer Part Number | 326P1H |
| Manufacturer Website Address | http://www.philips.com.au |
| Manufacturer | Philips Electronics |
| Product Model | 326P1H |
| Product Name | LCD Monitor with USB-C Dock |
| Product Series | P-Line |
| Brand Name | Philips |
Technical Information
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Pixel Pitch | 0.27 mm |
| Response Time | 4 ms GTG |
| Features | sRGB |
| Light Sensor | |
| SmartContrast | |
| Cable Lock Slot | |
| PowerSensor | |
| On-screen Display (OSD) | |
| Flicker-free | |
| Anti-glare | |
| EasyRead Mode | |
| Low Blue Light | |
| 3H Surface Hardness | |
| Eco Mode | |
| Plug & Play | |
| SmartImage | |
| Wide Viewing Angle | |
| CAD/CAM Mode | |
| SmartControl | |
| Viewable Screen Size | 80 cm (31.5") |
| Screen Mode | WQHD |
| Number of Screens | 1 |
| HDCP Supported | Yes |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | WLED |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 114 kHz |
| Adjustable Stand Height | Yes |
| Vertical Frequency | 48 Hz to 75 Hz |
| Screen Size Class | 812.80 mm |
| Stand Adjustments | Pivot |
| Swivel | |
| Height | |
| Tilt |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Post-consumer-waste% | 85% |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| MEPS | |
| ENERGY STAR 8.0 | |
| EAEU RoHS | |
| TCO Certified Edge | |
| Energy Star | Yes |
| TCO Certified | Yes |
Video
| Brightness | 350 cd/m² |
| Colour Supported | 1.07 Billion Colors |
| Maximum Resolution | 2560 x 1440 |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| Dynamic Contrast Ratio | 50,000,000:1 |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Tearing Prevention Technology | Adaptive Sync |
| Color Gamut | 87% Adobe RGB |
| 118% sRGB | |
| 106% NTSC |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of USB Ports | 6 |
| DisplayPort | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| Number of DisplayPorts | 2 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB Type-C Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 Downstream Ports | 4 |
| Number of USB Type-C 3.2 Gen 1 Ports | 1 |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 8.21 kg |
| Colour | Textured Black |
| Height | 422 mm |
| Width | 714 mm |
| Depth | 62 mm |
| Weight with Stand (Approximate) | 12.22 kg |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Height with Stand | 649 mm |
| Width with Stand | 714 mm |
| Depth with Stand | 280 mm |
| SKU | 326P1H |
| Barcode # | 8712581768096 |
| Brand | PHILIPS |
| Shipping Weight | 12.2500kg |
| Shipping Width | 0.190m |
| Shipping Height | 0.930m |
| Shipping Length | 0.570m |
MANUFACTURER WARRANTY
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





