- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(RBP0025)
- Sealed Lead-acid Batteries
- Maintenance-free
- Leak-proof Design
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Minimum Operating Temperature | 0 |
| Maximum Operating Temperature | 40 °C |
| Miscellaneous | |
| Package Contents | 4 x 6V/7AH Batteries |
| Compatibility | Office Rackmount Series UPS |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 5.7 kg |
| Form Factor | Modular |
| Height | 80 mm |
| Width | 317 mm |
| Depth | 440 mm |
| Technical Information | |
| Battery Chemistry | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Output Voltage | 6 V DC |
| Battery Size | Proprietary Battery Size |
| Battery Capacity | 7 Ah |
| Battery Characteristics | Sealed |
| General Information | |
| Product Type | UPS Battery Pack |
| Manufacturer Part Number | RBP0025 RB0670X4 |
| Manufacturer Website Address | CyberPower |
| Packaged Quantity | 4 |
| Manufacturer | CyberPower Systems, Inc |
| Product Model | RBP0025 |
| Product Name | RBP0025 Replacement Battery Back for Office Rackmount Series UPS |
| Brand Name | CyberPower |
| SKU | RBP0025 |
| Barcode # | 4712856275872 |
| Brand | CYBERPOWER |
| Shipping Weight | 5.7000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





