- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

Samsung S6U 24" QHD HDR10 IPS Monitor - Resolution: 2560x1440 - Refresh Rate: 75Hz - HDR10 - Response Time: 5ms - Brightness: 300cd/m2 - Aspect Ratio: 16:9 - Panel Type: IPS - Ports: HDMI x1, DisplayPort 1.2, USB 2.0 - LS24A600UCEXXY
SAMSUNG S6U FLAT IPS 23.8", 16:9, 2560x1440, 5MS, 75HZ,1xUSB-C (80W), USB Hub 2.0x2, 3.0x1, 1 x HDMI, 1 x DP, DAISY CHAIN, HAS, VESA, INT. PWR
(LS24A600UCEXXY)
SAMSUNG S6U FLAT IPS 23.8", 16:9, 2560x1440, 5MS, 75HZ,1xUSB-C (80W), USB Hub 2.0x2, 3.0x1, 1 x HDMI, 1 x DP, DAISY CHAIN, HAS, VESA, INT. PWR
Specifications
| 3D Support | No |
| Accessories | 1.5m power cord, HDMI cable, USB type-C cable |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Box Weight | 6.4Kg |
| Brightness | 300 cd/m2 Typical |
| Built-in Speaker | No |
| Colour | Max 1.07B |
| Contrast Ratio | 1000:1(Typ) |
| Dimensions with stand | 542.3 x 530.8 x 196.4 mm |
| Input Connector | 1x DP1.2, 1x HDMI1.4, 2x USB2.0, 1x USB3.0, 1x USB type-C, 1x headphone |
| Panel Size | 24" |
| Panel Type | IPS |
| Power Supply | Built in |
| Resolution | 2560 x 1440 |
| Response Time | 5ms |
| Stands | Tilt -2.0°(±2.0°) ~ 25.0°(±2.0°), Swivel -30.0°(±2.0°) ~ 30.0°(±2.0°), Pivot -2°(±2.0°) ~ 92°(±2.0°), HAS 120.0mm(±5.0mm) |
| Viewing Angle | 178°/178° |
| Wall Mounting | 75 x 75 |
| Warranty | 3 years |
| Weight | 5Kg |
| Refresh Rate | Max 75Hz |
| USB TYPE-C Charging power | 65W |
| SKU | LS24A600UCEXXY |
| Barcode # | 887276299624 |
| Brand | SAMSUNG |
| Shipping Weight | 5.0000kg |
Manufacturer Warranty: 1 Year Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





