- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
STM Dux Studio Carrying Case for 32.8 cm (12.9") Apple iPad Pro (5th Generation) Tablet - Black - Bump Resistant, Scratch Resistant - Thermoplastic Polyurethane (TPU) Body - 297.2 mm Height x 233.7 mm Width x 14.5 mm Depth Best-in-class protection If you're looking to make a case all your own, the choice is clear We use completely transparent materials for our back panel that allow you to customize your device with personal images, scan a tagging barcode, or simply let the beauty of your device shine through. But there's one more thing we want to make perfectly clear: this stylish case still provides the maximum level of protection for your digital gear. You'll get a charge out of what we've done with pencil charging Enables your writing tool to come in direct contact with the iPad Pro for efficient power refreshing. Additional features Secure closure: opening the unique magnetic wrap wakes the device, closing it puts it to sleep Patented magnetic cover effortlessly folds into a stand for typing and viewing ease. Hard shell TPU bracket, combined with polycarbonate, protects from bumps and scratches Built-in storage and protection for the Apple Pencil in a fitted channel Multiple viewing modes; front cover folds for typing or viewing orientation
(STM-222-288LZ-01)
| Maximum Screen Size Supported | 32.8 cm (12.9") |
| Closure Type | Magnetic |
| Case Type | Hard |
| Material Details |
Polycarbonate Back |
| Weight (Approximate) | 476.3 g |
| Durability | Bump Resistant |
| Scratch Resistant | |
| Height | 297.2 mm |
| Width | 233.7 mm |
| Depth | 14.5 mm |
| Product Color | Black |
| Product Material | Thermoplastic Polyurethane (TPU) |
| Application/Usage | Tablet |
| Apple Pencil | |
| Compatibility | Apple - iPad Pro (5th Generation), Pencil |
| Brand Compatibility | Apple |
| Tablet Model Compatibility | iPad Pro (5th Generation) |
| Product Type | Carrying Case |
| Manufacturer Part Number | STM-222-288LZ-01 |
| Manufacturer Website Address | http://www.stmbags.com.au |
| Manufacturer | STM Bags, LLC |
| Product Name | Dux Studio iPad Pro Models With Apple Pencil Storage (2021) |
| Product Line | Dux Studio |
| Brand Name | STM Goods |
| SKU | STM-222-288LZ-01 |
| Barcode # | 618952509597 |
| Brand | STM |
| Shipping Weight | 0.6000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





