- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The Synology RX1217sas 12-Bay NAS Expansion Unit (RX1217sas) allows you to expand your compatible Synology FlashStation or RackStation NAS' capacity with 12 hot-swappable drive trays. The RX1217sas NAS expansion unit features 12 bays that support the installation of 2.5"/3.5" SAS HDDs, 2.5" SAS SSDs, and 2.5"/3.5" SATA HDDs/SSDs, enabling you to make available an additional maximum raw internal capacity of 168TB for your NAS.
Uninterrupted scaling
The Synology RX1217sas comes with two 500W power supplies to ensure no interruptions during expansion. The hot-swappable bays lets you install drives quickly and easily, making the drives immediately ready for use.
Expanding or backing up
The RX1217sas is compatible with Synology's FS3017, FS2017, and the RS18017xs+, regardless of whether you are expanding storage volume or intend to use the expansion unit as a backup destination.
The Synology RX1217sas offers an easy way to upgrade your NAS storage capacity on the fly. It is the best solution for businesses committed to providing zero downtime network storage access for its organisation's operations and services.
Read more about the Synology RX1217sas 12 Bay SAS/SATA Expansion Unit on Synology's site HERE.
(RX1217sas)
Technical Details
| Model | Synology RX1217sas |
|---|---|
| Classification | Expansion Unit |
| Form Factor | 2U Rack Mount |
| Scalable | No |
| HDD Pre-Installed | Diskless |
| Drive Bays | 12 |
| Drive Bay Configuration (#) | 12 x 3.5/2.5" SAS/SATA HDD/SSD |
| Storage Capacity (Installed) | None |
| USB Port | No |
| eSATA Port | No |
| External Port Configuration | SAS IN (1) SAS OUT (1) |
| LAN | None |
| Wireless | Not Supported |
| AV Output | None |
| LCD Display Panel | No |
| Software | Synology DSM |
| Other Features | RAID Management through Synology DSM |
| Package Contents | Main Unit (1), Accessory Pack (1), AC Power Cord (2), Expansion Cable (1) |
| Packaging | Retail |
| Unit Dimensions (W x H x D mm) | 430.5 x 88.0 x 724.0 |
| Weight (Kg) | 18.00 |
| Warranty | 5 Years |
| SKU | RX1217sas |
| Barcode # | 846504002535 |
| Brand | SYNOLOGY |
| Shipping Weight | 45.0000kg |
| Shipping Width | 0.630m |
| Shipping Height | 0.870m |
| Shipping Length | 0.220m |
| Shipping Cubic | 0.120582000m3 |
- Manufacturer Warranty: 5 Years Limited Warranty
- Manufacturer Contact Info: http://www.synology.com, n/a
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





