- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
QNAP TL-D400S 4-Bay Desktop SATA JBOD Expansion Unit
The QNAP TL-D400S is a compact 4-bay desktop SATA JBOD expansion unit designed to easily extend your storage capacity. Included is the QXP-400eS-A1164 PCIe SATA host card and an SFF-8088 to SFF-8088 SAS/SATA 6Gb cable, ensuring reliable, high-speed connectivity with your existing NAS or server.
- 4 Drive Bays: Supports up to 4 SATA drives for flexible storage expansion.
- QXP-400eS-A1164 PCIe SATA Host Card: Provides fast and stable interface between expansion unit and host system.
- SFF-8088 to SFF-8088 SAS/SATA 6Gb Cable: Enables high-speed data transfer and compatibility.
- JBOD Configuration: Flexible expansion option without RAID configuration.
- Compact Desktop Design: Ideal for office or home environments where space is limited.
Expand your storage with the QNAP TL-D400S, combining ease of use, scalability, and high-speed connectivity.
(TL-D400S)
TL-D400S
| Drive Bay | 4 x 3.5-inch SATA 6Gb/s, 3Gb/s |
| Drive Compatibility | 3.5-inch SATA hard disk drives 2.5-inch SATA hard disk drives 2.5-inch SATA solid state drives |
| Audio Alert On/Off Switch | |
| Form Factor | Tower |
| Host Interface | 1 x SFF-8088 |
| LED Indicators | HDD 1-4, Status, Link, Fan error |
| Buttons | Power switch |
| Dimensions (HxWxD) | 168.5 × 160.2 × 219 mm |
| Weight (Net) | 3.66 kg |
| Max. number of HDDs/SSDs supported | 4 |
| Hard Drive Type | 3.5-inch SATA hard disk drives 2.5-inch SATA hard disk drives 2.5-inch SATA solid state drives |
| Operating temperature | 0 - 40 °C (32°F - 104°F) |
| Relative Humidity | 5-95% RH non-condensing, wet bulb: 27˚C (80.6˚F) |
| Power Supply Unit | 65W adapter, 100 - 240V |
| Power Consumption: Operating Mode, Typical | 22.985 W
Tested fully polulated with Seagate ST6000NM0024 hard drives.
|
| Fan Mode Switch | (Auto, high, medium, low) |
| Fan | 1 x 120mm, 12VDC |
| Sound Level | 20.1 db(A) |
| System Warning | Buzzer |
| Kensington Security Slot |
| SKU | TL-D400S |
| Model # | TL-D400S |
| Barcode # | 885022017928 |
| Brand | QNAP |
| Shipping Weight | 7.3000kg |
Maunfacturer Warranty: 2 Years Maunfacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
QNAP TBS-h574TX-i5UC-05S02,5-bay All-Flash NASbook - With 5 x E1.S NVMe 3.84TB
$10,169.00 $11,299.00
New
Model
Model
QNAP TS-473A-8G 4 Bay NAS with AMD R-Series Quad-core 2.2GHz, and 2 2.5GbE Ports
$1,269.00 $1,599.00
On
Sale
Sale






