- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Expected 7 days from order date
Synology RX2417sas 24 Bay 2.5" SAS/SATA NAS Expansion Unit - Applied Models: FS3017, RS18017xs+ - Compatible Drive Type: 2.5" SAS/SATA HDD/SSD - Power Supply Unit/Adapter: 2x 500W - 4x 60mm System Fans - 5 Years Limited Warranty
Synology RX2417sas delivers an effortless solution for volume expansion and data backup for Synology FlashStation/RackStation by adding 24 SAS/SATA drive bays on-the-fly. Synology RX2417sas is backed with Synology's 5-year limited warranty. Connecting to a Synology FlashStation FS3017 requires the optional FS3017 Expansion Card FXC2017 to be installed on the host device. RX2417sas can also be used as a dedicated local backup destination of Synology FlashStation/RackStation for comprehensive data protection.
- Model backed with Synology Replacement Service (SRS) - Conditions apply. Refer to the Synology Website
- Plug-n-use design for seamless storage space upgrade
- Online volume expansion on the fly
- Redundant power supplies ensure service uptime
- Fast rack fixing lock support with Synology RKS1317
- Managed by Synology DiskStation Manager (DSM)
- Size (HxWxD) - 88 x 430.5 x 692 mm / 88 x 482 x 724 mm (with server ears) / 2RU
- Additional Service and Warranty Packages available - ASK your MMT Account Manager for more details.(Service must be purchased with 30 days of the NAS purchase)
- Synology Live Chat available - https://www.synology.com/en-global
(RX2417sas)
| Model | Synology RX2417sas Expansion Unit |
| Classification | Expansion Unit |
| Form Factor | 2U Rack Mount |
| Scalable | No |
| HDD Pre-Installed | Diskless |
| Drive Bays | 24 |
| Drive Bay Configuration (#) | 24 x 2.5" SAS/SATA HDD/SSD |
| Storage Capacity (Installed) | None |
| USB Port | No |
| eSATA Port | No |
| External Port Configuration | SAS IN (1) SAS OUT (1) |
| LAN | None |
| Wireless | Not Supported |
| AV Output | None |
| LCD Display Panel | No |
| Software | Synology DSM |
| Other Features | RAID Management through Synology DSM |
| Package Contents | Main Unit (1), Accessory Pack (1), AC Power Cord (2), Expansion Cable (1) |
| Packaging | Retail |
| Unit Dimensions (W x H x D mm) | 430.5 x 88.0 x 724.0 |
| Weight (Kg) | 16.60 |
| Warranty | 5 year |
| SKU | RX2417sas |
| Barcode # | 846504002542 |
| Brand | SYNOLOGY |
| Shipping Weight | 40.0000kg |
| Shipping Width | 0.680m |
| Shipping Height | 0.240m |
| Shipping Length | 0.920m |
| Shipping Cubic | 0.150144000m3 |
- Manufacturer Warranty: 5 Years Limited Warranty
- Manufacturer Contact Info: http://www.synology.com
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





