- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
VERBATIM Compact Flash Card 2GB
Verbatim continues to expand its CompactFlash memory line with the addition of new high capacity models. Verbatim High Capacity CompactFlash memory cards feature high performance controller architecture for the most demanding applications. Rugged and durable, Verbatim CompactFlash memory cards can withstand 2000G operating shock and will easily provide a lifetime of reliable data storage.
Features:
Compatible with all major operating systems including DOS/WINDOWS 98/ME/2000/NT/CE, Mac OS, Epoc (PSION), and Linux
Fully erasable
High Performance Controller for demanding applications
Rugged - withstands up to 2000 G's operating shock
Low Power Consumption - extends battery life
(47012)
| Form Factor | CompactFlash |
| Product Type | CompactFlash |
| Manufacturer Part Number | 47012 |
| Manufacturer Website Address | http://www.verbatim.com.au |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | Verbatim America, LLC |
| Product Name | 2GB CompactFlash Memory Card |
| Brand Name | Verbatim |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Additional Information |
Features: |
| Compatibility |
Compatible with all major operating systems including: |
| Storage Capacity | 2 GB |
| Number of Memory Cards | 1 |
| SKU | 47012 |
| Barcode # | 23942470120 |
| Brand | VERBATIM |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





