- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
DS3608-ER Rugged Green Vibration Motor USB KIT: DS3608-ER20003VZWW Scanner CBA-U46-S07ZAR Shielded USB High Current Cable
Give your workers unstoppable performance in the toughest environments with the corded DS3608-HD and cordless DS3678-HD ultra-rugged 1D/2D handheld scanners. You get lightning fast capture of the small and dense 1D and 2D bar codes common in electronics and medical equipment manufacturing as well as standard printed barcodes in virtually any condition; a multicode feature that can capture up to 20 barcodes on one label simultaneously; a design that is practically indestructible; plus unrivaled manageability that makes staging and everyday management easier than ever.
Note - IP Rating
3600 series Scanners are IP67
3600 series Cradle are IP65
Need help choosing the right scanner? Try the Rugged Scanner Selector Tool
(DS3608-ER3U4602ZVW)
| Input Voltage | 5.5 V DC |
| Power Source | DC |
| Host Interface | USB |
| Serial | |
| Keyboard Wedge |
| Barcode Symbology Supported |
1D: 2D: Digimarc: IUID Support: |
| Connectivity Technology | Cable |
| Scanner Range | Extended Range |
| Drop Specification | Withstands multiple 8.0 ft./2.4 m drops to concrete |
| Scan Pattern | Omni-directional |
| Image Sensor Type | Imager |
| Cable Type Included | USB |
| Scanning Capability | 2D |
| 1D | |
| Field of View (Horizontal) | 32° |
| Field of View (Vertical) | 20° |
| Reading Angle (Skew) | 60° |
| Reading Angle (Pitch) | 60° |
| Reading Angle (Roll) | 360° |
| Maximum Ambient Light | 107639 lux |
| Minimum Print Contrast | 25% |
| Minimum Element Resolution (DataMatrix) | 0.19 mm |
| Maximum Element Resolution (DataMatrix) | 0.25 mm |
| Application/Usage | Manufacturing |
| Industrial | |
| Warehouse | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP67 |
| IP65 |
| Product Type | Barcode Scanner Kit |
| Manufacturer Part Number | DS3608-ER3U4602ZVW |
| Manufacturer Website Address | http://www.zebra.com/ap/en.html |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Product Model | DS3608-ER |
| Product Name | DS3608-ER Handheld Barcode Scanner |
| Product Series | 3600 |
| Brand Name | Zebra |
| Weight (Approximate) | 334.5 g |
| Form Factor | Handheld |
| Height | 185.4 mm |
| Width | 76.2 mm |
| Depth | 132.1 mm |
| Product Color | Industrial Green |
| Black | |
| Rugged | Yes |
| SKU | DS3608-ER3U4602ZVW |
| Brand | ZEBRA |
| Shipping Weight | 0.5400kg |
| Shipping Width | 0.110m |
| Shipping Height | 0.090m |
| Shipping Length | 0.210m |
| Shipping Cubic | 0.002079000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





