- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
DS3678: Rugged, Area Imager, Extended Ranger, Cordless, FIPS, Industrial Green, Vibration Motor
Give your workers unstoppable performance in the toughest environments with the corded DS3608-HD and cordless DS3678-HD ultra-rugged 1D/2D handheld scanners. You get lightning fast capture of the small and dense 1D and 2D bar codes common in electronics and medical equipment manufacturing as well as standard printed barcodes in virtually any condition; a multicode feature that can capture up to 20 barcodes on one label simultaneously; a design that is practically indestructible; plus unrivaled manageability that makes staging and everyday management easier than ever.
Note - IP Rating
3600 series Scanners are IP67
3600 series Cradle are IP65
Need help choosing the right scanner? Try the Rugged Scanner Selector Tool
(DS3678-ER2F003VZWW)
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Bluetooth | Yes |
| Power Source | Battery |
| Additional Information | USB Cable separate |
| Application/Usage | Manufacturing |
| Industrial | |
| Warehouse | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP67 |
| IP65 |
| Barcode Symbology Supported |
1D: 2D: Digimarc: IUID Support: |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Scanner Range | Extended Range |
| Drop Specification | Withstands multiple 8.0 ft. /2.4 m drops to concrete |
| Scan Pattern | Omni-directional |
| Image Sensor Type | Imager |
| Scanning Capability | 2D |
| 1D | |
| Field of View (Horizontal) | 32° |
| Field of View (Vertical) | 20° |
| Reading Angle (Skew) | 60° |
| Reading Angle (Pitch) | 60° |
| Reading Angle (Roll) | 360° |
| Maximum Ambient Light | 107639 lux |
| Minimum Print Contrast | 25% |
| Minimum Element Resolution (DataMatrix) | 0.25 mm |
| Maximum Element Resolution (DataMatrix) | 5.08 mm |
| Weight (Approximate) | 436 g |
| Form Factor | Handheld |
| Height | 185.4 mm |
| Width | 76.2 mm |
| Depth | 142.2 mm |
| Product Color | Industrial Green |
| Rugged | Yes |
| Product Type | Barcode Scanner |
| Manufacturer Part Number | DS3678-ER2F003VZWW |
| Manufacturer Website Address | http://www.zebra.com/ap/en.html |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Product Model | DS3678-ER |
| Product Name | DS3678-ER Handheld Barcode Scanner |
| Product Series | 3600 |
| Brand Name | Zebra |
| SKU | DS3678-ER2F003VZWW |
| Brand | ZEBRA |
| Shipping Weight | 0.5300kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.210m |
| Shipping Cubic | 0.001050000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





