- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Zebra ZT411 Thermal Transfer Industrial Label Printer 300dpi USB Ethernet Serial USB Host 4" On-Metal RFID – ZT41143-T5P00C0Z
The ZT411 has a 4.3-inch full-colour touch display to see status at a glance, print width of 4 inches and print speeds of up to 14 inches per second. It offers high-resolution (600 dpi) printing. Add RFID capabilities to print and encode general UHF RFID tags or thicker on-metal tags.
- Direct Thermal/Thermal Transfer Printer offers reliable performance with outstanding printing quality
- Produce high-quality documents with this monochrome printer to increase your productivity
- Delivers high-speed, hassle-free labelling solution for your business needs
- Share the printer easily and efficiently with various other systems with the help of built-in Ethernet port
(ZT41143-T5P00C0Z)
Memory
| Standard Memory | 256 MB |
Power Description
| Power Source | AC Supply |
Warranty
| Limited Warranty | 12 Month |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
| Serial Port | Yes |
Network & Communication
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet | Yes |
Miscellaneous
| Platform Supported | PC |
| Certifications & Standards |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Energy Star | Yes |
Media Types & Handling
| Maximum Roll Diameter | 203 mm |
| Media Type | Die-cut Label |
| Continuous Label | |
| Reflective | |
| Notch | |
| Label | |
| Black Mark | |
| Maximum Label Width | 114 mm |
| Maximum Label Length | 991 mm |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 16.33 kg |
| Height | 324 mm |
| Width | 269 mm |
| Depth | 495 mm |
Technical Information
| Application/Usage | Industrial |
| Maximum Print Width | 103.89 mm (4.09") |
| Recommended Use | Label Print |
| Maximum Mono Print Speed | 254 mm/s |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Print Length | 1854.20 mm |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 300 |
General Information
| Product Type | Direct Thermal/Thermal Transfer Printer |
| Manufacturer Part Number | ZT41143-T5P00C0Z |
| Manufacturer Website Address | http://www.zebra.com/ap/en.html |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Product Model | ZT411 |
| Product Name | ZT411 Industrial Printer |
| Product Series | ZT400 |
| Brand Name | Zebra |
| SKU | ZT41143-T5P00C0Z |
| Brand | ZEBRA |
| Shipping Weight | 15.0000kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





