- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
TT PRINTER ZT620 6IN 203 DPI UK/AU/JP/EU CORDS SERIAL USB GIGABIT ETHERNET BLUETOOTH 4.0 USB HOST REWIND COLOR ZPL High-Performance Label Printing The next advancement in high-performance industrial label printing has arrived. Whether you're trying to keep up with high-volume demands or looking for ways to advance your business technology portfolio, the ZT620 prints 6-inches wide (168 mm) and 12 inches (305 mm) per second - to have you covered.
(ZT62062-T2P0100Z)
Memory
| Standard Memory | 1 GB |
Power Description
| Power Source | AC Supply |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
| Serial Port | Yes |
Miscellaneous
| Platform Supported | iOS |
| Energy Star | Yes |
Network & Communication
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet | Yes |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 26.04 kg |
| Height | 395.7 mm |
| Width | 341.4 mm |
| Depth | 505 mm |
Media Types & Handling
| Maximum Roll Diameter | 203 mm |
| Media Type | Continuous Label |
| Black Mark | |
| Notch | |
| Die-cut Label | |
| Maximum Label Width | 171 mm |
Technical Information
| Application/Usage | Industrial |
| Maximum Print Width | 168 mm (6.61") |
| Recommended Use | Label Print |
| Maximum Mono Print Speed | 305 mm/s |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Print Length | 3.81 m |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
General Information
| Product Type | Thermal Transfer Printer |
| Manufacturer Part Number | ZT62062-T2P0100Z |
| Manufacturer Website Address | http://www.zebra.com/ap/en.html |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Product Model | ZT620 |
| Product Name | ZT620 Industrial Printer |
| Product Series | ZT600 |
| Brand Name | Zebra |
| SKU | ZT62062-T2P0100Z |
| Brand | ZEBRA |
| Shipping Weight | 17.5900kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





