- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(UC3020-AT)
| Connectors | |
| Video In | 1 x HDMI Type A Female (Black) |
| USB Port | USB 3.1 Gen1 Type-C Male (White) (USB-C to USB-A adapter package included, Black ) |
| Video Resolution | Video input: 1080p60, 720p60, 480p60, HDMI 1.4b support (unencrypted) |
| Audio Sampling | 16-bit PCM audio, 44.1KHz and 48KHz |
| Output | Uncompressed 1080p, 720p60 and 480p60 UVC video stream with UAC audio (Uncompressed video stream is only available on USB3.1 connection) |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0 - 40 ºC |
| Storage Temperature | -20 – 60 ºC |
| Humidity | 0 - 80% RH, Non-Condensing |
| Minimum Hardware Requirements | PC/Mac: CPU: Intel® i3 Dual Core 2.8Ghz or higher RAM: 4GB or more One USB-C interface or USB-A interface Smartphone: Android device with UVC support and USB-C interface* *Latest UC3020 FW upgrade for smartphone support is required. For detail UVC compatible device list, please refer to following info revealed by third party App. https://www.camerafi.com/supported-devices/ |
| OS Support | Windows 10 and above * Mac OS X 10.13 and above Android 5.0.1 and above with UVC support *Window 7 requires driver installation |
| Physical Properties | |
| Housing | Aluminum |
| Weight | 0.04 kg ( 0.09 lb ) |
| Dimensions (L x W x H) | 4.20 x 7.30 x 1.40 cm (1.65 x 2.87 x 0.55 in.) |
| Note | For some of rack mount products, please note that the standard physical dimensions of WxDxH are expressed using a LxWxH format. |
| SKU | UC3020-AT |
| Barcode # | 672792009433 |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 0.3200kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.150m |
| Shipping Cubic | 0.000750000m3 |
Manufacturer Warranty: 2 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






