- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The VC486 is a 12G-SDI to HDMI 2.0 Converter that converts HD/3G/6G/12G-SDI input signals to an HDMI output in real time. It supports various transmission distances depending on different SDI formats, including 45 m (12G-SDI), 60 m (6G-SDI), 90 m(3G-SDI), and 150 m (HD-SDI), offering the flexibility for professional video projects. In addition, the converter works with ATEN VC486 Configuration Software, allowing users to configure the device's input, output, and audio settings with ease. The VC486 is a perfect choice for converting SDI signal to HDMI for applications such as broadcasting, medical imaging and industrial inspection.
Package Contents
- 1x VC486 12G-SDI to HDMI Converter
- 1x Power Adapter
- 1x HDMI LockPro
- 4x Foot Pads
- 1x User Instructions
(VC486-AT-U)
| Switches | |
| Audio EDID Selection | 1 x rotary switch (8-steps) |
| Control | |
| USB | 1 x Micro USB (FW upgrade) |
| Video Input | |
| Interfaces | 1 x SDI (BNC connector, inter-locked socket) |
| Impedance | 75 ? |
| Video Output | |
| Interfaces | 1 x HDMI (Type-A) Female 1 x SDI (BNC connector, inter-locked socket) |
| Impedance | HDMI 100 ? / SDI 75 ? |
| Video | |
| Max. Data Rate | 12 Gbps |
| Supported Resolutions | 720p50, 720p59.94, 720p60 1080p23.98, 1080p24, 1080p25, 1080p29.97, 1080p30, 1080p50, 1080p59.94, 1080p60 , 1080PsF25, 1080PsF29.97, 1080PsF30 1080i50, 1080i59.94, 1080i60 2K DCI 23.98p, 2K DCI 24p, 2K DCI 25p, 2K DCI 25PsF 2160p23.98, 2160p24, 2160p25, 2160p29.97, 2160p30, 2160p50, 2160p59.94, 2160p60 4K DCI 23.98p, 4K DCI 24p, 4K DCI 25p |
| Max. Distance | [12G-SDI] up to 45m [6G-SDI] up to 60m [3G-SDI] up to 90m [HD-SDI] up to 150m HDMI up to 3m (3840 X 2160@60Hz) |
| Audio | |
| Output | 1 x HDMI (Type-A) Female 2 x RCA connector Female (R/L, analog audio) |
| Format | Compliance with HDMI 2.0 with 2 CH Audio |
| SDI Formats | HD-SDI (SMPTE 292M, 296M, up to 1.485 Gbps) 3G-SDI (SMPTE 424M, 425M level A, up to 2.97 Gbps) 6G-SDI (SMPTE 2081-1, SMPTE 2081-10, up to 6 Gbps) 12G-SDI (SMPTE 2081-1, SMPTE 2081-10, SMPTE 2082-1 and SMPTE 2082-10, up to 12Gbps) |
| Connectors | |
| Power | 1 x DC 5V 3A, Lockable |
| Power Consumption | DC5V:5.69W:27BTU |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0 - 40 ºC |
| Storage Temperature | -20 - 60 ºC |
| Humidity | 20 - 90% RH, Non-Condensing |
| Physical Properties | |
| Housing | Metal |
| Weight | 0.65 kg ( 1.43 lb ) |
| Dimensions (L x W x H) | 18.20 x 12.96 x 2.87 cm (7.17 x 5.1 x 1.13 in.) |
| Carton Lot | 5 pcs |
| Note | For some of rack mount products, please note that the standard physical dimensions of WxDxH are expressed using a LxWxH format. |
| SKU | VC486-AT-U |
| Barcode # | 4719264649967 |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 0.6500kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





