- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
This Mini DisplayPort to Dual-Link DVI adapter lets you connect your Mini DisplayPort video source (such as any of your MacBook® or Microsoft® Surface™ Pro devices with mDP) to any DVI display, including televisions, saving the cost of upgrading to a Mini DisplayPort capable monitor.
Maximum Portability
With its compact, lightweight design, the Mini DisplayPort to DVI-D Adapter offers a convenient travel accessory to carry with your Surface Pro or Ultrabook, fitting easily into your laptop bag or carrying case. Its ultra-portable design makes this monitor adapter perfect for BYOD (Bring Your Own Device) applications at the office.
As well, the DVI converter is powered by a single USB port, eliminating the need for additional cords or chargers.
Uncompromised Quality and Convenience
The Mini DisplayPort to DVI adapter offers an active conversion and can handle full dual-link resolutions (up to 2560 x 1600) with the ability to mirror your display or extend your desktop to increase your workspace. The adapter supports plug-and-play connectivity, ensuring a hassle-free setup.
MDP2DVID2 is backed by a StarTech.com 3-year warranty and free lifetime technical support.
(MDP2DVID2)
| Packaging Information | |
| Package Height | 30 mm [1.2 in] |
| Package Length | 17.5 cm [6.9 in] |
| Package Width | 14.5 cm [5.7 in] |
| Shipping (Package) Weight | 169 g [6 oz] |
| Performance | |
| Maximum Digital Resolutions | Dual Link: 2560x1600 Single Link: 1920x1080 |
| Supported Resolutions | 2560x1600 @ 60Hz 1920x1080 @ 144Hz |
| Physical Characteristics | |
| Cable Length | 35.8 cm [14.1 in] |
| Color | Black |
| Enclosure Type | Plastic |
| Product Height | 1.3 cm [0.5 in] |
| Product Length | 84 mm [3.3 in] |
| Product Width | 59 mm [2.3 in] |
| Weight of Product | 103 g [3.6 oz] |
| Power | |
| Power Source | USB-Powered |
| Prominence | |
| Description CDW 75 - 1st Line | StarTech.com Mini DisplayPort to Dual-Link DVI Active Adapter - USB Powered |
| What's in the Box | |
| Included in Package | Mini DisplayPort to DVI Adapter |
| Hardware | |
| Industry Standards | DisplayPort 1.2a |
| Chipset ID | Synaptics VMM2320 |
| AV Output | DVI |
| AV Input | Mini-DisplayPort |
| Audio | No |
| Active or Passive Adapter | Active |
| Environmental | |
| Storage Temperature | -10? to 70? (14°F to 158°F) |
| Operating Temperature | 0? to 45? (32°F to 113°F) |
| Humidity | 10% to 85 % RH (no condensation) |
| Connector(s) | |
| Connector B | DVI-I (29 pin) Female Output |
| Connector A | USB Type-A (4 pin) USB 2.0 Male |
| Mini-DisplayPort (20 pin) Male Input | |
| SKU | MDP2DVID2 |
| Barcode # | 65030880114 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.1600kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.170m |
| Shipping Cubic | 0.000850000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





