- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The VID2HDCON Composite and S-Video to HDMI® Video Converter (with Audio) lets you connect an S-Video or Composite device, along with supporting 3.5mm audio, to your HDMI monitor or television.
Equipped with convenient selector switches for easy configuration, the S-Video/Composite to HDMI converter is able to function with both NTSC and PAL systems, and offers support for output resolutions up to 1600x1200 (PC) or 1080p (TV) to seamlessly integrate with almost any display.
The converter features an integrated 3.5mm audio connection that enables sending the output through a single HDMI cable to your destination display, avoiding the hassle of running a separate audio cable.
Backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.
(VID2HDCON)
| Hardware | |
| AV Output | HDMI |
| Industry Standards | NTSC 3.58 and PAL |
| AV Input | S-Video |
| Composite | |
| 3.5 mm Stereo Audio | |
| Audio | Yes |
| Active or Passive Adapter | Active |
| Environmental | |
| Storage Temperature | -20°C to 60°C (-4°F to 140°F) |
| Operating Temperature | 0°C to 40°C (32°F to 104°F) |
| Humidity | 20~90% RH |
| Connector(s) | |
| Connector Type(s) | S-Video (4 pin, Mini-DIN) Female Input |
| HDMI (19 pin) Female Output | |
| Composite Video (1 x RCA) Female Input | |
| 3.5 mm Mini-Jack (3 Position) Female Input | |
| Indicators | |
| LED Indicators | Red - S-Video, Yellow - Composite Video |
| Power | |
| Input Current | 0.3A |
| Input Voltage | 100 - 240 AC |
| Output Current | 1.2A |
| Output Voltage | 5 DC |
| Plug Type | M |
| Power Consumption (In Watts) | 2.5 |
| Power Source | AC Adapter Included |
| What's in the Box | |
| Included in Package | Composite/S-Video to HDMI Converter |
| Instruction Manual | |
| Universal Power Adapter (NA/JP, EU, UK, ANZ) | |
| Packaging Information | |
| Package Height | 56 mm [2.2 in] |
| Package Length | 12.4 cm [4.9 in] |
| Package Width | 15.5 cm [6.1 in] |
| Shipping (Package) Weight | 310 g [10.9 oz] |
| Performance | |
| Supported Resolutions | PC - 1600x1200, 1280x1024, 1024x768 TV - 1080p, 720p, 576p, 480p |
| Physical Characteristics | |
| Color | Black |
| Enclosure Type | Plastic |
| Product Height | 3.4 cm [1.3 in] |
| Product Length | 16.4 cm [6.5 in] |
| Product Width | 16.3 cm [6.4 in] |
| Weight of Product | 79 g [2.8 oz] |
| Power | |
| Center Tip Polarity | Positive |
| SKU | VID2HDCON |
| Barcode # | 65030845274 |
| Brand | Startech |
| Shipping Weight | 0.3000kg |
| Shipping Width | 0.010m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.030m |
| Shipping Cubic | 0.000015000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





