- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The VC182 VGA to HDMI converter with Scaler offers an easy and convenient way of converting VGA input signals into digital video (HDMI). The VC182 carries a high-performing scaling engine that converts the video resolution to give you the best image quality.
You can operate the VC182 via the built-in On-Screen Display (OSD), which can be controlled through accessible front panel pushbuttons.
Package Contents
- 1x VC182 VGA to HDMI Converter with Scaler
- 1x Power Adapter
- 1x Software CD
- 1x User Instructions
(VC182-AT-U)
| Video Input | |
| Interfaces | 1 x HDB-15 Female (Blue) |
| Impedance | 75 ? |
| Video Output | |
| Interfaces | 1 x HDMI Type A Female (Black) |
| Impedance | 100 ? |
| Video | |
| Max. Pixel Clock | 165 MHz |
| Max. Resolution | Up to 1080p |
| Scaler Resolutions | 480p; 480i; 576p; 576i; 800 x 600; 1024 x 768; 1280 x 720; 1280 x 1024; 1360 x 768; 1440 x 900; 1400 x 1050; 1600 x 1200; 1680 x 1050; 1080i; 1080p; 1920 x 1200 |
| Audio | |
| Input | Analog: 1 x Mini Stereo Jack Female (Black) Digital: 1 x RCA (Yellow) |
| Connectors | |
| Power | 1 x DC Jack |
| Power Consumption | DC5V:1.56WBTU |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0 - 40 ºC |
| Storage Temperature | -20 - 60 ºC |
| Humidity | 20 - 90% RH, Non-Condensing |
| Physical Properties | |
| Housing | Metal |
| Weight | 0.31 kg ( 0.68 lb ) |
| Dimensions (L x W x H) | 11.00 x 8.30 x 2.80 cm (4.33 x 3.27 x 1.1 in.) |
| Carton Lot | 5 pcs |
| Note | For some of rack mount products, please note that the standard physical dimensions of WxDxH are expressed using a LxWxH format. |
| SKU | VC182-AT-U |
| Barcode # | 4719264641367 |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 0.6000kg |
Manufacturer Warranty: 2 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





