- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The MCHD2VGAA2 Micro HDMI® to VGA Video Adapter enables you to connect a Smartphone or tablet that outputs content through a Micro HDMI connector to a VGA-capable display device (television, monitor, projector), and also offers discrete 2-channel analog audio output from the Micro HDMI® source. The Micro HDMI to VGA adapter is intended for displaying user generated content such as presentations, documents, and work sheets onto a VGA projector or monitor.
This versatile adapter supports high definition output, including 1080p for HDTV connections, and up to 1920x1080 for computer VGA monitors.
The MCHD2VGAA2 Micro HDMI® to VGA Video Adapter is backed by 3-year warranty and free lifetime technical support.
(MCHD2VGAA2)
| Hardware | |
| Industry Standards | HDMI®, HDCP |
| Packaging Information | |
| Package Height | 20 mm [0.8 in] |
| Package Length | 21.8 cm [8.6 in] |
| Package Width | 80 mm [3.1 in] |
| Shipping (Package) Weight | 58 g [2 oz] |
| Performance | |
| Audio Specifications | 2 Channel |
| Maximum Analog Resolutions | 1920x1080 |
| Maximum Digital Resolutions | 1920x1080 (1080p) @ 60Hz |
| Supported Resolutions | 1920x1080 (1080p) @ 60Hz |
| Wide Screen Supported | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Color | Black |
| Enclosure Type | Plastic |
| Product Height | 1.5 cm [0.6 in] |
| Product Length | 25.8 cm [10.2 in] |
| Product Width | 45 mm [1.8 in] |
| Weight of Product | 39 g [1.4 oz] |
| What's in the Box | |
| Included in Package | Micro HDMI® to VGA Adapter Converter |
| Hardware | |
| AV Output | VGA |
| 3.5 mm Stereo Audio | |
| AV Input | Micro HDMI |
| Audio | Yes |
| Active or Passive Adapter | Active |
| Environmental | |
| Storage Temperature | -10°C to 70°C (14°F to 158°F) |
| Operating Temperature | 0°C to 60°C (32°F to 140°F) |
| Humidity | 40%-85%RH |
| Connector(s) | |
| Connector Type(s) | USB Micro-B (5 pin) Female |
| Connector B | VGA (15 pin, High Density D-Sub) Female Output |
| 3.5 mm Mini-Jack (3 Position) Female Output | |
| Connector A | Micro HDMI (19 pin) Male Input |
| SKU | MCHD2VGAA2 |
| Barcode # | 65030851008 |
| Brand | Startech |
| Shipping Weight | 0.0500kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.150m |
| Shipping Cubic | 0.000750000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





