- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The SPDIF2AA Toslink/Optical SPDIF to RCA Audio Converter lets you convert a 2-channel Digital Coaxial or Toslink/Optical SPDIF input signal into an RCA analog stereo output.
Perfect for home and professional audio applications, this SPDIF to RCA audio converter saves the cost of upgrading equipment for compatible connections, and offers separate Digital Coax and Toslink inputs for dual-function conversion. The small form factor design makes it suitable for installation into virtually any location, regardless of space constraints, while still providing a lossless audio signal. Plus, the digital coaxial or Toslink to RCA converter supports plug-and-play installation, saving you time and hassle.
Backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.
(SPDIF2AA)
| Connector(s) | |
| Connector A | Digital Coax Audio (RCA) Female Input |
| Toslink (SPDIF, Optical) Female Input | |
| Connector B | Stereo Audio (2 x RCA) Female Output |
| Environmental | |
| Humidity | 10~85 % RH Non-Condensing |
| Operating Temperature | 0°C to 70°C (32°F to 158°F) |
| Storage Temperature | -10°C to 80°C (14°F to 176°F) |
| Hardware | |
| AV Input | Digital Coaxial |
| Toslink | |
| AV Output | RCA Audio |
| Packaging Information | |
| Package Height | 58 mm [2.3 in] |
| Package Length | 17 cm [6.7 in] |
| Package Width | 12 cm [4.7 in] |
| Shipping (Package) Weight | 368 g [13 oz] |
| Performance | |
| Audio Specifications | 2 channel (stereo) supported 32, 44.1, 48 and 96 KHz Sampling rates |
| Physical Characteristics | |
| Color | Black |
| Enclosure Type | Steel |
| Product Height | 2.7 cm [1.1 in] |
| Product Length | 52 mm [2 in] |
| Product Width | 42 mm [1.7 in] |
| Weight of Product | 72 g [2.5 oz] |
| Power | |
| Center Tip Polarity | Positive |
| Input Current | 0.5 A |
| Input Voltage | 100 - 240 AC |
| Output Current | 2.0 A |
| Output Voltage | 5 DC |
| Plug Type | N |
| Power Consumption (In Watts) | 0.5 |
| Power Source | AC Adapter Included |
| What's in the Box | |
| Included in Package | instruction manual |
| SPDIF to RCA converter | |
| universal power adapter (NA, EU, UK, ANZ) | |
| SKU | SPDIF2AA |
| Barcode # | 65030832304 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.3200kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.170m |
| Shipping Cubic | 0.000850000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





