- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The VS221VGA2HD HDMI & VGA Auto Switch lets you connect an HDMI and a VGA audio/video source to the same HDMI display or projector, and automatically or manually switch between which video source is displayed. The multi-input A/V switch supports video resolution up to 1920x1200 (1080p) and includes mounting hardware for a tidy professional installation.
One Switch for VGA and HDMI
The A/V switch features built-in VGA conversion, enabling you to connect an HDMI and a VGA video source to the same HDMI display without the use of additional adapters or scalers.
Effortless Control
The VS221VGA2HD ensures hassle-free operation with two different auto switching modes: automatic switching that detects and selects a newly connected device, as well as priority selection which lets you choose which port should be activated by default for automatic switching.
Focus on the Presentation, Not Boardroom Connections
This A/V switch has been designed with the boardroom and classroom in mind: the VS221VGA2HD features VGA and HDMI inputs to support a wide range of devices, and the built-in converter makes it easy to connect to the room’s display without the use of additional adapters. Plus, automatic switching encourages on-the-fly collaboration among students or co-workers, by making it easy to share your projector between multiple source devices.

If you are looking for a similar device with VGA output, please see our VS221HD2VGA.
The VS221VGA2HD is TAA compliant and backed by a StarTech.com 2-year warranty, and free lifetime technical support.
(VS221VGA2HD)
| SKU | VS221VGA2HD |
| Barcode # | 65030858427 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.6300kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.230m |
| Shipping Cubic | 0.001150000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





