- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
This High Resolution VGA to Composite or S-Video Converter is a simple hardware solution that allows you to convert a VGA/PC video signal into a Composite or S-Video signal for use with a CRT or flat panel display.
The ideal solution for synchronizing monitors with television displays etc., the VGA to Composite/S-Video Converter offers selectable NTSC or PAL format operating modes to ensure compatibility with virtually any configuration.
(VGA2VID)
StarTech High Resolution VGA to Composite (RCA) or S-Video Converter - PC to TV Video Adapter - 1600x1200 RGB to TV
| SKU | VGA2VID |
| Barcode # | 65030830591 |
| Brand | Startech |
| Shipping Weight | 0.3900kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.210m |
| Shipping Cubic | 0.001050000m3 |
Manufacturer Warranty: 2 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





