- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The VGA2HD2 Component/VGA to HDMI® Video Converter offers seamless conversion from an analog VGA or Component video source, such as a Computer, DVR, or DVD player, to a digital HDMI® output.
The converter helps reduce equipment costs by eliminating the need to upgrade individual analog components, by offering a solution that converts an analog video source (RGB/YPbPr) for use with a digital HDMI® display.
This versatile analog-digital converter not only supports resolutions up to 1920x1200 including high-definition 1080p, but also enables you to convert and combine an analog RCA audio source into its digital HDMI® output signal.
The VGA2HD2 Component/VGA to HDMI converter is backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.
(VGA2HD2)
| Hardware | |
| AV Output | HDMI |
| Packaging Information | |
| Package Height | 61 mm [2.4 in] |
| Package Length | 21 cm [8.3 in] |
| Package Width | 11.5 cm [4.5 in] |
| Shipping (Package) Weight | 540 g [19.1 oz] |
| Performance | |
| Supported Resolutions | Maximum of 1080p for HD Input, and 1920x1200 for PC input |
| Wide Screen Supported | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Color | Black |
| Product Height | 3 cm [1.2 in] |
| Product Length | 11 cm [4.3 in] |
| Product Width | 78 mm [3.1 in] |
| Weight of Product | 188 g [6.6 oz] |
| Power | |
| Center Tip Polarity | Positive |
| Input Current | 0.3A |
| Input Voltage | 100 - 240 AC |
| Output Current | 1.2A |
| Output Voltage | 5 DC |
| Plug Type | N |
| Power Consumption (In Watts) | 6 |
| Power Source | AC Adapter Included |
| Special Notes / Requirements | |
| System and Cable Requirements | HDMI® M/M Cable (Destination) VGA M/M Cable (If using VGA as source) |
| What's in the Box | |
| Included in Package | PC/HD to HDMI Converter with Audio |
| Universal Power Adapter (US/UK/EU/AUS) | |
| VGA to Component (RCA) Breakout Cable | |
| Hardware | |
| AV Input | VGA |
| Component YCbCr | |
| Audio RCA | |
| Audio | Yes |
| Active or Passive Adapter | Active |
| Environmental | |
| Storage Temperature | -20°C to 60°C (4°F to 140°F) |
| Operating Temperature | 0°C to 40°C (32°F to 104°F) |
| Humidity | 20~90% RH |
| Connector(s) | |
| Connector B | HDMI (19 pin) Female Output |
| Connector A | VGA (15 pin, High Density D-Sub) Female Input |
| Stereo Audio (2 x RCA) Female Input | |
| Component Video (3 x RCA) Male Input | |
| SKU | VGA2HD2 |
| Barcode # | 65030848732 |
| Brand | Startech |
| Shipping Weight | 0.5400kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.220m |
| Shipping Cubic | 0.001100000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





